Politechnika Białostocka stworzy Laboratorium Żywego Grzyba. Jak będzie wyglądać?

2022.07.07 15:18
Największa uczelnia techniczna w regionie stworzy Laboratorium Żywego Grzyba. Będzie to ciekawa propozycja ekoturystyki dla naszego regionu.
Politechnika Białostocka stworzy Laboratorium Żywego Grzyba. Jak będzie wyglądać?
Fot: Paweł Jankowski oraz Piotr Awramiuk/Politechnika

Laboratorium Żywego Grzyba powstanie w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”, który będzie realizowany przy współpracy z Politechniką Białostocką. Dzięki tej inicjatywie zostanie przeprowadzony szereg różnych działań, kluczowym będzie jednak Laboratorium Żywego Grzyba. W stworzenie tego miejsca będą zaangażowane cztery wydziały Uczelni: Wydział Architektury, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, Wydział Elektryczny oraz Wydział Inżynierii Zarządzania

Projekt "Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja" korzysta z dofinansowania o wartości 3,5 mln euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Jego celem jest pobudzenie rozwoju gospodarczego tego miejsca, poprawę poziomu życia i dialogu samorządu miejskiego z mieszkańcami. W realizację wielu zaplanowanych działań będą m.in. studenci Politechniki. A działania te będą bardzo różne. Wydział Architektury opracuje projektu zagospodarowania przestrzennego centrum, z kolei Wydział Elektryczny wzbogaci miasto w propozycje wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Studenci i pracownicy Wydziału Inżynierii Zarządzania przygotuje monitoring parametrów makroekonomicznych, a także przeprowadzi badania dotyczące potencjału turystycznego miasta. Następstwem tych działań będzie np. przygotowanie prognoz rozwoju regionu. Kluczowym projektem będzie jednak Laboratorium Żywego Grzyba stworzone przez Instytut Nauk Leśnych, przy Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB, które ma powstać do 2024 r.

– W ramach prowadzonych działań Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej wybuduje dwie komory do kontrolowanej hodowli grzybów poliporoidalnych, które są wykorzystywane zarówno w medycynie, jak i w przemyśle spożywczym. W planach jest stworzenie oferty dedykowanej turystom, którzy mogą nie tylko dzięki wizycie w laboratorium obejrzeć pod mikroskopem niespotykane gatunki grzybów, ale i w sposób czynny eksplorować dziewiczą puszczę, udając się z pracownikami instytutu na wyprawę do lasu. W ten sposób będziemy wspierać promocję regionu, udowadniając jednocześnie, że grzyby mogą być istotnym elementem turystyki – wyjaśnia dyrektor Instytutu Nauk Leśnych w Hajnówce – prof. Sławomir Bakier, dodając, że w laboratorium będą hodowane takie gatunki grzybów, jak wrośniak różnobarwny, twardnik japoński, czy też soplówka jeżowata.

Prezentacja grzybów, wizyta w laboratorium Instytutu Nauk Leśnych i wyprawa do lasu będzie doskonałą propozycją ekoturystyki i z pewnością przełoży się na promocję dóbr regionalnych.

– Działania promocyjne obejmują również wprowadzenie produktu regionalnego w postaci pewnego gatunku grzyba. Trametes versicolor, a więc wrośniak różnobarwny ma niezwykle bogate właściwości biologiczne, o czym świadczy fakt, że w Japonii jest on stosowany jako lek przeciwnowotworowy. Turyści otrzymają jako pamiątkę doniczkę z rośliną, z której można m.in. przyrządzić herbatkę o działaniu przeciwwirusowym i antybakteryjnym – mówi prof. Sławomir Bakier.

Pomysł na tego typu promocję został doskonale przemyślany. W tereny województwa podlaskiego co roku przyjeżdża wielu miłośników grzybów. W Puszczy Białowieskiej rokrocznie odbywają się nawet ajęcia w ramach Międzynarodowej Szkoły Letniej dla mykologów w Instytucie Nauk Leśnych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1825 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39