Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy ze Związkiem Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Pozwoli to na podniesienie kompetencji cyfrowych społeczności na obszarze obejmującym gminy Związku oraz przeszkolenie około 500 pracowników jednostek samorządów terytorialnych.
Zarząd Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego zwrócił się z prośbą do Politechniki Białostockiej o pomoc w podnoszeniu kompetencji cyfrowych pracowników jednostek samorządu terytorialnego, a szczególnie zatrudnionych w samorządach informatyków - informuje dr hab. inż. Ireneusz Mrozek, prof. PB, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
Dzięki podpisanemu porozumieniu możliwe będzie usystematyzowanie współpracy dotyczącej edukacji cyfrowej, promocji technologii społeczeństwa informacyjnego oraz umożliwi naukowcom z największej uczelni technicznej w regionie prowadzenie licznych prac o charakterze badawczym i rozwojowym nad systemami informatycznymi lub ich komponentami do zastosowania w administracji publicznej w tym szczególnie samorządowej.
- Każdy z nas ma do czynienia z administracją wszelakiego rodzaju. Potrzeby widzimy cały czas. Sytuacja covidowa pokazała, że jest jeszcze wiele pól, gdzie trzeba poprawić jakość usług i e-usług. Ten program, którego rozpoczynamy realizację ma temu służyć. Jestem zadowolony z tego, że połączymy potrzeby administracji samorządowej z doświadczeniem tak znakomitej uczelni. Wierzę, że współpraca będzie obopólna - powiedział Grzegorz Jakuć, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
- Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej prowadzi kształcenie na kierunku informatyka od ponad 30 lat. Naszymi kandydatami są studeni z całego regionu i całej Polski. To kształcenie, jak i prowadzenie badań naukowych w zakresie informatyki, jest profilem głównym działalności Wydziału. Wraz z podpisywanym dzisiaj porozumieniem liczymy na to, że nasze doświadczenie w kształceniu informatyków przełożymy również w kształcenie i podnoszenie kompetencji cyfrowych pracowników administracji. To nie tylko kształcenie informatyków jako absoletnów kierunku informatyka, ale również bezpośrednie działania w ramach dodatkowych kursów czy szkoleń wśród parcowników administracji. Chcielibyśmy iść wraz z trendami Unii Europejskiej, która chciałaby podnosić kompetencje cyfrowe całego społeczeństwa - dodaje dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB – Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
Dzięki współprcy pracownicy uczelni będą mieli m.in. możliwość przeprowadzenia wielu badań np. odnośnie przepływu informacji.
Obecnie Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego pracuje nad realizacją partnerskiego projektu pt. "Rozwój e-usług w gminach Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej VIII. Głównym celem tej inicjatywy jest poprawa jakości świadczenia usług na rzecz mieszkańców oraz przedsiębiorców z Gmin – Partnerów oraz zwiększenie ich dostępności poprzez wdrożenie publicznych usług świadczonych drogą elektroniczną, a także podniesienie ich bezpieczeństwa. Efektem tego działania ma być m.in. przeszkolenie prawie 500 pracowników jednostek samorządów terytorialnych.
Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego to organizacja zrzeszająca gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miasta do 20 000 mieszkańców z terenu województwa podlaskiego. Związek ma na celu integrowanie samorządów wiejskich oraz rozwiązywanie problemów charakterystycznych dla tego środowiska. Obecnie do Związku należy 96 gmin (na 110 gmin możliwych) z naszego regionu.
justyna.f@bialystokonline.pl