Przy średniej światowej 6,13 litra, w Polsce wypija się 13,3 l. W rankingu lepsze okazały się od nas tylko dwa państwa: Mołdawia z wynikiem 19,2 l oraz Węgry - 16,3 l. Co niepokojące, Polska znalazła się też w małej grupce państw, w których konsumpcja napojów z alkoholem wzrasta. Jest to również zgodne z danymi z 2008 r. Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z tą różnicą, że PARPA przedstawia spożycie czystego alkoholu w przeliczeniu na wszystkich mieszkańców, a nie tylko dorosłych, jak robi to WHO. Z polskich danych wynika, że w latach 2003-2008 wzrosło ono z niecałych 8 l czystego alkoholu na każdego mieszkańca do 9,6 l.
Polska należy ponadto do krajów o najniższym odsetku abstynentów. Aż 66 procent konsumowanych u nas napojów alkoholowych stanowią trunki mocniejsze, 20 procent to piwo, a 14 procent - wino.
WHO ostrzega, że nadmierne spożycie alkoholu powoduje ponad 2 miliony zgonów rocznie, czyli więcej niż epidemia HIV/AIDS, gruźlica lub przemoc. Stanowi to cztery procenty zgonów na świecie.
Za: PAP Nauka w Polsce