Zasady udziału są proste: uczestnicy mogą dobierać się w maksymalnie 6-osobowe ekipy, a długość utworu nie może przekraczać 5 minut. Ekipy filmowe mają do wyboru dwie formy: fabularną, która ma posłużyć do prezentacji lokalnej odmiany polszczyzny oraz dokumentalną, dzięki której zarejestrowane zostaną przykłady dziedzictwa własnej okolicy, takiej jak tradycyjne rzemiosło, sztuka lub zwyczaje.
Celem konkursu jest zaproszenie młodych ludzi do odkrywania języka w lokalnych odmianach, umiejętności rzemieślniczych i rękodzielniczych, zwyczajów i obrzędów, tańca, muzyki oraz wielu innych elementów dziedzictwa niematerialnego, zaprezentowanie tego bogactwa poprzez film, a także inspirowanie do praktykowania ich w życiu codziennym. Przekazywane z pokolenia na pokolenie dziedzictwo niematerialne pełni ważną rolę w budowaniu i podtrzymywaniu tożsamości oraz poczucia własnej wartości grup społecznych, dając im świadomość ciągłości trwania wspólnoty i przynależności do niej. Jeśli człowiek umie odpowiedzieć sobie na pytania: kim jestem, skąd pochodzę, oraz czuje wsparcie swoich działań w lokalnej wspólnocie, to staje się jednostką silną, pewną siebie, a zarazem otwartą na dialog międzykulturowy. To tylko niektóre z korzyści wynikające z kultywowania lokalnych tradycji. Warto zaszczepiać zainteresowanie tym zagadnieniem już w ludziach młodych.
Gotowe obrazy należy przesłać do końca grudnia. Szczegółowe informacje na stronie www.edd2012.pl - konkurs odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012. Najlepsze prace zostaną nagrodzone kamerami cyfrowymi oraz wydawnictwami związanymi z tematyką zabytków.
anna.d@bialystokonline.pl