Najwięcej wniosków złożono w kwietniu
W okresie od 1 do 22 kwietnia złożono ponad 60 tys. wniosków o przyznanie świadczenia.
- Myślę, że to jest statystycznie dobry wynik – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Dotychczas realizacja ustawy w naszym województwie przebiegała dobrze, harmonijnie. Wypłata świadczeń będzie następowała. Już przekazaliśmy naszym gminom ponad 40 mln zł na realizację programu. Drugie tyle przekażemy w drugiej dekadzie maja - dodaje.
Przeważały wnioski złożone w formie papierowej. Było ich prawie 50 tys. Natomiast na elektroniczne złożenie dokumentów zdecydowało się ponad 10 tys. osób. Jednocześnie w tym samym czasie wydano ponad 17 tys. decyzji przyznających prawo do korzystania z programu. Samych wypłacanych świadczeń było ponad 15 tys. Oznacza to, że wypłacono około 8 mln zł.
Według danych z Centralnej Aplikacji Statystycznej już 40% gmin województwa podlaskiego wypłaca świadczenia w ramach programu 500+.
BUS 500+ oraz infolinia
W województwie podlaskim w kwietniu autobus informacyjny akcji 500+ odwiedził 69 miast i gmin oraz 10 innych miejscowości. Statystycznie z informacją w takiej formie udało się dotrzeć do około 60% wszystkich gmin regionu. W kwietniu pracownicy w ramach infolinii udzielili około 900 porad telefonicznych. Odbierali od 50 do 80 telefonów dziennie.
Szacuje się, że w województwie podlaskim Programem "Rodzina 500+" objętych zostanie ponad 100 tys. dzieci. Zainteresowani składaniem wniosku mogą to zrobić w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet (za pomocą Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, Portalu ePUAP oraz bankowości elektronicznej).
Na koniec kwietnia do programu przystąpiło 20 banków. Kolejnych 6 planuje włączenie się do akcji w maju i czerwcu.
dorota.marianska@bialystokonline.pl