Ile osób zaszczepiło się w majówkę?
W ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" w każdym województwie odbyły się masowe szczepienia przeciw COVID-19. Mobilny punkt szczepień w województwie podlaskim stanął w Białymstoku na dziedzińcu Pałacu Branickich.
Chętne osoby były otrzymały jednodawkową szczepionkę firmy Johnson&Johnson. Szczepionka powoduje, że układ odpornościowy wytwarza przeciwciała oraz wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi - zapewniając w ten sposób ochronę przed koronawirusem.
W województwie podlaskim, decyzją wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, akcja została przedłużona do 4 maja. W ciągu tych dni zaszczepiono w sumie 1745 osób, z czego średnia dzienna ilość wydanych dawek to ponad 430. Ostatniego dnia (4.05) zaszczepiono 391 białostoczan. Co ciekawe, początkowo do stolicy Podlasia miało przybyć 2,5 tys. dawek, jednak zdecydowano się na powiększenie ilości do 3,5 tys. preparatu. Szczepieni byli wszyscy zainteresowani z aktywnym e-skierowaniem, niepotrzebna była wcześniejsza rejestracja.
- Akcja "Zaszczep się w Majówkę" przebiegła sprawnie, za co dziękuję wszystkim zaangażowanym: zespołowi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, który przeprowadzał kwalifikację medyczną i szczepienia, żołnierzom z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz władzom Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, które udostępniły nam tak reprezentacyjny teren. Mam nadzieję, że ta akcja wpłynie w istotny sposób na szerzenie idei szczepień wśród społeczeństwa, a dzięki temu będziemy mogli szybko pokonać pandemię – mówi wojewoda.
Harmonogram roczników
Osoby powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie i mogą się zapisywać. Rejestracja dla kolejnych roczników rozpocznie się zgodnie z harmonogramem:
- 5 maja – roczniki 1990-1991;
- 6 maja – roczniki 1992-1993;
- 7 maja – roczniki 1994-1996;
- 8 maja – roczniki 1997-1999;
- 9 maja – roczniki 2000-2003.
Od 4 maja zarejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki. Natomiast do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie z którym bez problemu zapiszą się na szczepienie.
Są 4 sposoby, aby zapisać się na szczepienie:
1. Zadzwoń na bezpłatną infolinię 989 - do zapisu potrzebny jest tylko nr PESEL. W ten sposób można zarejestrować również swoich rodziców czy dziadków. Infolinia działa od godz. 6.00 rano.
2. Wyślij SMS o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333 - wówczas zostanie się automatycznie połączonym z systemem, który przeprowadzi przez rejestrację krok po kroku. Należy podać nr PESEL oraz kod pocztowy. Po zakończeniu rejestracji, równo na dobę przed zaplanowanym szczepieniem zostanie wysłana wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.
3. Dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – logowanie poprzez Profil Zaufany lub poprzez e-dowód. Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania. Po zakończeniu rezerwacji zostanie wysłane powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem przypomnienie o szczepieniu.
4. Skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie. Numery znajdują się m.in. na stronie danego punktu. Osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce, co w dobie pandemii nie jest wskazane.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl