Program skierowany jest do wszystkich typów szkół: podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Uczestnictwo w projekcie za swój główny cel przyjęło poprawę bezpieczeństwa. Będzie to możliwe dzięki poznaniu przyczyn niepożądanych zachowań, zapewnieniu właściwej na nie reakcji, a w dalszej kolejności wprowadzeniu rozwiązań uniemożliwiających ich wystąpienie w przyszłości.
Dyrektorzy swoją szkołę do programu powinni zgłosić do 15 listopada. Do końca maja mają przygotować specjalny program bezpieczeństwa zawierający informacje o placówce, sposobach radzenia sobie z przypadkami przestępczości wśród uczniów, metodach działań profilaktycznych prowadzonych przez szkołę, a także o zakresie współpracy z poradniami i ośrodkami prowadzącymi działalność pomocową. W lipcu i sierpniu policyjna komisja będzie oceniać projekty, wśród których zostaną wyłonione najlepsze. Podczas inauguracji przyszłego roku szkolnego zostaną wręczone Certyfikaty Bezpieczeństwa. W czasie trwania programu uczniowie będą wypełniać anonimowe ankiety, a w niektórych placówkach zostaną przeprowadzone kontrole.
Jak chcą policjanci: - Szkoła powinna być miejscem, w którym wszystkim uczniom winny być stwarzane warunki do wszechstronnego rozwoju oraz harmonijnego kształtowania zdrowej osobowości. Niestety liczba patologicznych zachowań uczniów ciągle wzrasta...