Otwarta formuła konkursu pozwoli zainteresowanym samorządom starannie przygotować niezbędne dokumenty. Dofinansowanie przedsięwzięć samorządów może sięgnąć nawet 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Dotychczas ze wsparcia skorzystały trzy miasta. W Łapach powstaje 12-hektarowa podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nieco mniejszy teren czeka na inwestorów w Wysokiem Mazowieckiem. Największy projekt zrealizowano w Białymstoku - powstała podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o powierzchni 30 ha. Przygotowanie terenów inwestycyjnych w tych miastach wsparło ponad 51,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Z kolei w środę (20.04.) rusza konkurs dla przedsiębiorstw. Na wsparcie inwestycji mikro-, małych i średnich firm uruchomione zostanie 12 mln euro. Niezależnie od wielkości firmy będą mogły ubiegać się o taką samą kwotę dofinansowania - 6 mln zł. Wnioski przyjmowane będą do 8 lipca.
W konkursie obowiązywać będą zmienione zasady. O powodzeniu w nim w większym niż dotychczas stopniu zadecyduje innowacyjność przedsięwzięć przygotowanych przez przedsiębiorców. Na wyższą premię (w porównaniu w wcześniejszymi konkursami) będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy stworzą najwięcej miejsc pracy w gminach słabo rozwiniętych.
Zmiany dotyczą także formalnych aspektów konkursu. Ich celem jest pomoc beneficjentom w realizacji projektów. Teraz na przykład firmy, które nie prowadzą pełnej księgowości, będą mogły przygotować uproszczone tabele finansowe projektu (np. zostaną zwolnione z konieczności sporządzania przepływów finansowych).