Profity systemu
Portal Pacjenta Podlaskiego Systemu Informacyjnego e-Zdrowie pozwala na zarejestrowanie się przez internet do większości poradni specjalistycznych w szpitalach województwa podlaskiego. Pacjent może wybierać terminy wizyt oraz zarządzać nimi, ma też możliwość wyszukania wybranego lekarza.
System zapewnia mobilny dostęp do własnej dokumentacji medycznej. Dokumentacja ta może być również uzupełniana o prywatne badania i wyniki oraz udostępniana wybranemu lekarzowi. Korzystający z portalu mogą też wydrukować posiadane na koncie informacje dotyczące ich zdrowia. Platforma zapewnia także dostęp do aktualności, nowości, programów profilaktycznych prowadzonych przez podmioty lecznicze w Podlaskiem oraz do danych kontaktowych większości szpitali z terenu województwa.
Każdy, kto chciałby skorzystać z portalu, musi założyć konto. Następnie w poradni/rejestracji podmiotu leczniczego należy aktywować to konto. Podczas wizyty lekarz wprowadza do systemu szpitalnego informacje dotyczące zdrowia pacjenta. Będą one widoczne na koncie na portalu po zakończeniu wizyty, pod warunkiem, że dana osoba wyraziła zgodę na przetwarzanie danych osobowych, w tym danych o stanie zdrowia na poziomie regionalnym Podlaskiego Systemu Informacyjnego e-Zdrowie. Po zalogowaniu się na konto, w sekcji aktywacja konta, użytkownik musi wprowadzić otrzymany PIN. W ten sposób uzyskuje dostęp do pełnej wersji systemu.
Rejestracja do lekarza
Natomiast, aby zarejestrować się na wizytę przy pomocy Portalu Pacjenta, należy zalogować się na konto, wybrać kolejno: podmiot leczniczy, poradnię, lekarza, termin oraz godzinę wizyty. Po zapisaniu się na wizytę użytkownik otrzymuje dwa e-maile: wstępne potwierdzenie rezerwacji terminu oraz potwierdzenie terminu wizyty przez podmiot leczniczy.
System e-Rejestracja udostępnia też możliwość przeglądu terminów wizyt w wielu poradniach na terenie całego województwa, analizy kolejek oraz wyboru preferowanego lekarza. Pozwala także na zmiany terminu wizyty, jej anulowanie bądź odwołanie.
Należy przy tym pamiętać, że w przypadku poradni wymagających skierowania pacjent musi dostarczyć oryginał dokumentu do danej placówki w ciągu 14 dni roboczych.
Jeżeli osoba, która korzysta z portalu, zapomni, jakim hasłem powinna się logować do konta na Portalu Pacjenta, musi koniecznie je zresetować. Zachowuje ona możliwość rejestracji do poradni, ale konto wymaga ponownej aktywacji w podmiocie leczniczym.
Białostockie podmioty lecznicze objęte systemem to: Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie, Podlaski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, Samodzielny Publiczny ZOZ, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny.
System obejmuje 27 placówek z całego województwa. Nie jest działaniem komercyjnym. Można z niego korzystać bezpłatnie.
dorota.marianska@bialystokonline.pl