Polska policja istnieje już 97 lat, w sobotę (23.07) swoje święto obchodzili podlascy mundurowi. W naszym województwie jest ich 2853 (w tym 554 kobiety i 2299 mężczyzn). Pracują oni w 3 komendach miejskich i 11 komendach powiatowych. W garnizonie podlaskim zatrudnionych jest także 924 pracowników cywilnych.
Tradycyjnie podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Branickich przyznano odznaczenia państwowe, resortowe i akty mianowania na stopnie policyjne. Awans otrzymało 776 funkcjonariuszy - najwięcej w korpusie aspirantów. Postanowieniem prezydenta RP 18 policjantów zostało wyróżnionych złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami "Za długoletnią służbę".
- Życzę wam wszystkim i sobie, byśmy mogli z dumą nosić mundur policyjny, a także aby nasza służba była bezpieczna. Abyście mogli po niej spokojnie wrócić do domu i cieszyć się tymi, którzy tam na was czekają - mówił komendant wojewódzki policji Daniel Kołnierowicz. - Chciałbym wam także życzyć samych dobrych decyzji, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie na ich podjęcie macie ułamek sekundy. Chciałbym, żebyście i wtedy mieli świadomość i przekonanie, że po wszystkim nie zostaniecie sami, a znajdziecie wsparcie w rodzinie, jaką wszyscy stanowimy - dodał.
W uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego minister spraw wewnętrznych i administracji wyróżnił odznaką "Zasłużony policjant" 30 podlaskich funkcjonariuszy. Medalem "Za zasługi dla Policji" odznaczono 4 osoby.
- Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Nabiera szczególnego znaczenia w ostatnim okresie, kiedy na świecie, w Europie, u naszych granic mamy do czynienia ze zbrodniami terroryzmu. Ostatnio zdarza się to niestety często - wczoraj słyszeliśmy o tragedii w Niemczech. Polska policja to formacja dobrze przygotowana do swojej roli - zapewniał Jarosław Zieliński. - Przykładem tego jest codzienna służba, ale i wydarzenia szczególne, jak ostatni szczyt NATO w Warszawie czy rozpoczynające się za chwilę Światowe Dni Młodzieży - mówił wiceminister.
Zieliński wspomniał także o modernizacji służb podległych MSWiA na lata 2017-2020. Projekt zakłada budowę obiektów służących polskim formacjom bezpieczeństwa, zakup nowoczesnego sprzętu oraz podniesienie wynagrodzeń. Aby policja mogła w pełni realizować swoje zadania, konieczna jest także współpraca ze społeczeństwem - stąd powstanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, przywracanie posterunków czy reforma pracy dzielnicowych.
Sobotnie uroczystości uświetniła defilada kompanii reprezentacyjnej oddziału prewencji policji w Białymstoku oraz występy policyjnej orkiestry i chóru.
kamila.ausztol@bialystokonline.pl