Wymiana gruntów leśnych
Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, posłowie odrzucili w pierwszym głosowaniu projekt złożony przez klub Prawa i Sprawiedliwości (PiS) o zmianie ustawy o Lasach Państwowych.
- Pod pretekstem tzw. wymiany gruntów ustawa wprowadzała de facto możliwość prywatyzacji terenów należących do Lasów Państwowych - mówił poseł KO Robert Tyszkiewicz. - Przez dziesięciolecia PiS oskarżał wszystkich swoich przeciwników o chęć prywatyzacji lasów. A tym razem posłowie PiS złożyli w trybie poselskim, a więc bez konsultacji, uzgodnień, projekt ustawy który dawał możliwość wymiany i przekazywania gruntów leśnych na potrzeby spółek skarbu państwa, samorządów pod inwestycje - dodał.
Co według ustawy mogłoby powstawać na gruntach leśnych?
- Między innymi kurniki przemysłowe i wszelkiego rodzaju działalność która nie ma nic wspólnego z działalnością polegającą na prowadzeniu i urządzaniu lasów. Na szczęście udało się tę ustawę odrzucić, ale już dziś posłowie PiS zapowiadają, że w tej sprawie złożą kolejne projekty. Jesteśmy po to, by ostrzec opinię publiczną. Musimy patrzeć PiS-owi na ręce, ponieważ możemy obudzić się w rzeczywistości w której tereny leśne przestaną podlegać rygorystycznej ochronie - stwierdził Robert Tyszkiewicz.
Apel do podlaskich posłów PiS-u
- Mówimy "nie" prywatyzacji Lasów Państwowych. PiS projektem poselskim chce, aby posłowie przegłosowali go jak najszybciej. Wierzę w to, że ten projekt który udało nam się odrzucić na komisji nie zostanie po raz kolejny złożony - podkreślił poseł Krzysztof Truskolaski.
Dodał, że nie wyobraża sobie żeby np. w środku Puszczy Białowieskiej utworzono fabrykę.
- Zgodnie z tym projektem jest taka możliwość. Za to w zamian Lasy Państwowe mogłyby dostać jakiś grunt, nieużytek - tłumaczył poseł.
Ma nadzieję, że posłowie z klubu PiS z województwa podlaskiego nie podpiszą się pod tą ustawą oraz nie zagłosują, jeśli weszłaby pod obrady plenarne. - Nie zgadzamy się na to, by nasze wspólne dobro zostało sprywatyzowane - grzmiał Truskolaski.
- Wszyscy wiemy ile dla naszego województwa podlaskiego znaczą Lasy Państwowe. To jest cześć naszej przyrody. Odebranie lasom swobodnego gospodarowania i wprowadzenie furtek umożliwiających pod pretekstem zamiany gruntów przekazywania terenów leśnych pod działalność przemysłową będzie dla województwa podlaskiego ogromnym ciosem wizerunkowym i gospodarczym - podsumował Robert Tyszkiewicz.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl