Wydarzenie jest propozycją dla wszystkich szukających odpoczynku, wyciszenia i ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu w otoczeniu natury.
Pomysłodawcą imprezy jest Roman Gutek. W 2017 r. w zacisznym Supraślu zorganizował festiwal w duchu slow, kontemplacyjny, nastawiony na współuczestnictwo, dyskusje, wycieczki, którego główną ideą było zanurzenie się w naturze i kulturze, odpoczynek, zerwanie z gonitwą i gwarem wielkich imprez. Tak narodził się Podlasie SlowFest. W tym roku odbywa się jego druga edycja.
W ostatnich dniach trwania festiwalu wziąć można udział w warsztatach nordic walking od podstaw. W programie jest też wieczór autorski Jerzego Jarniewicza, pokaz filmu "Wieś pływających krów", rozmowa o związkach kontrkultury lat sześćdziesiątych z kulturą masową, a zwłaszcza z muzyką rockową (The Beatles, Bob Dylan).
Zaplanowano także spektakl "Bieżenki" - ma on charakter otwartego, partycypacyjnego działania scenicznego, do którego zaproszone zostały osoby chcące się podzielić wspomnieniami związanymi z bieżeństwem - wojennym uchodźstwem ludności, głównie prawosławnej, z zachodnich rubieży ówczesnego Imperium Rosyjskiego (w tym terenów Podlasia), jakie miało miejsce w 1915 roku. Ich postpamięciowe opowieści ogniskują się wokół kobiet: matek, ciotek, babć, prababć, sąsiadek. Ważny kontekst spektaklu stanowi książka Anety Prymaki-Oniszk "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" - sam reportaż, jak też zawarte w nim fotografie, wykorzystane jako "wyzwalacze" indywidualnych historii. W przedstawieniu występują naturszczycy nie mający zawodowych doświadczeń scenicznych.
Wymienione wydarzenia odbędą się w różnych miejscach Supraśla, jednak każda edycja festiwalu wyrusza w drogę, by zainteresować sztuką slow mieszkańców i gości innych części Podlasia. W tym roku Podlasie SlowFest on Tour będzie gościł w Orli. Na finał imprezy w supraskim Domu Ludowym wystąpi zespół Woody Black 4.
Program: Festiwal PodlasieSlow Fest
anna.d@bialystokonline.pl