Złożone interpelacje
W Sejmie najwięcej interpelacji złożyli dotychczas działacze Lewicy. Zajmują oni pierwszych 7 miejsc po względem ich liczby. Na drugim miejscu najbardziej aktywnych posłów znalazł się Paweł Krutul z Białegostoku, który dotychczas złożył 1348 interpelacji. Wyprzedziła go tylko posłanka z Poznania Katarzyna Kretkowska o 142 interpelacje.
Na 9. miejscu uplasował się białostocki poseł Krzysztof Truskolaski z Koalicji Obywatelskiej (KO). W ramach swojej aktywności złożył 1203 interpelacji - najwięcej pod względem ilości w swoim klubie.
Następnie na liście przewija się kilkadziesiąt nazwisk osób z innych regionów Polski. Dopiero na 73. miejscu znajduje się podlaski poseł z Polskiego Stronnictwa Ludowego – Stefan Krajewski, który złożył 275 interpelacji.
Jeszcze dalej, bo na 162. miejscu jest poseł Robert Tyszkiewicz z KO. Złożył jedynie 68 interpelacji, co w porównaniu do Krzysztofa Truskolaskiego stanowi nieco ponad 5%.
Najsłabiej wypadają parlamentarzyści z frakcji rządzącej (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość). Na 195. miejscu znalazł się Mieczysław Baszko z 37 złożonymi interpelacjami. Następny podlaski poseł, wcześniej z klubu PiS, obecnie niezrzeszony - Lech Kołakowski złożył 15 interpelacji. Za nim znalazł się Jarosław Zieliński z liczbą 10 interpelacji poselskich.
Zapytania poselskie
Posłowie w ramach swojej pracy mogą także składać zapytania. Aktualnie ich liczba wynosi 3390. Wśród posłów pierwszych 5 miejsc zajmuje klub Konfederacji. Najwięcej złożył ich krakowski poseł Konrad Berkowicz - 481.
Jeżeli chodzi o posłów z okręgu podlaskiego, najwięcej zapytań złożył Krzysztof Truskolaski - 78, przez co uplasował się na 23. miejscu. Za nim znalazł się lider interpelacji Paweł Krutul, który zajął 37. pozycję z liczbą 48 złożonych zapytań. W pierwszej setce posłów znalazł się także Stefan Krajewski, który zajął 63. miejsce z ilością 27 zgłoszonych zapytań poselskich.
Czym się różni zapytanie od interpelacji? Zgodnie z regulaminem Sejmu, interpelacja powinna dotyczyć "spraw o zasadniczym charakterze, które odnoszą się do problemów związanych z polityką państwa". Natomiast zapytanie poselskie składa się "w sprawach o charakterze jednostkowym, dotyczących prowadzonej przez Radę Ministrów polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz zadań publicznych realizowanych przez administrację rządową".
Prawo składania przez posłów interpelacji i zapytań poselskich wynika z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl