- Pomysł stworzenia takiego osiedla zrodził się z potrzeby ograniczenia wydatków na stale rosnące i wysokie koszty utrzymania budynków – mówi Krzysztof Gryc, prezes Podlaskiego Centrum Budownictwa Pasywnego, koordynatora projektu. – Już od przeszło czterech lat przygotowujemy się do rozpoczęcia realizacji planowanej inwestycji.
Osiedle ma powstać około 4 km od Białegostoku w kierunku na Zabłudów. Obecnie są wybierane technologie budów, materiały i urządzenia, dzięki którym w budynkach stworzy się nadwyżka energii wyprodukowanej nad wykorzystaną. Będzie to pierwsze tego typu osiedle w Polsce. Inwestycja ma ruszyć w 2014 r.
W Polsce ciepło stanowi nawet do 80% łącznego zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym. Jego redukcja, nawet o połowę, w krótkim czasie może przynieść wymierne korzyści. Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego wspólnie ze Wschodnim Klastrem Budowlanym chce stworzyć osiedle słoneczne, którego zapotrzebowanie na energię zostanie w 100% wytworzone ze źródeł odnawialnych, a przynajmniej w 95% z promieniowania słonecznego. Docelowo w obrębie planowanego osiedla ma także powstać centrum rehabilitacji z basenem, SPA, salami do ćwiczeń i przychodnią.
- Sądzę, że ceny naszych mieszkań i domów o powierzchni 60-120 m2 będą bardziej konkurencyjne aniżeli gdziekolwiek indziej z uwagi na możliwość dopłat i dotacji, a także uczestnictwo w inwestycji firm produkujących materiały i urządzenia oraz realizowanych bezpośrednio przez wykonawców – zapowiada Krzysztof Gryc. – A co najistotniejsze - nie wystąpią opłaty tu za prąd i ogrzewanie.
Po skończeniu budowy zamknięte osiedle będzie osiedlem plus energetycznym, czyli produkującym więcej energii niż potrzebuje i sprzedającym nadwyżkę "czystej", wyprodukowanej energii.
Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego i Wschodni Klaster Budowlany zrzeszają ponad 50 firm z szeroko rozumianej branży budowlanej. Centrum chce zaprosić do współpracy więcej przedsiębiorstw, do tworzenia pierwszego w Polsce osiedla słonecznego.
ewelina.s@bialystokonline.pl