Cosovel, DJ Kentaro, KUD Ljud z plenerową "Inwazją", artyści skupieni wokół projektu "Makosz", Leszek Bzdyl i Jan Kochanowski. Organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury uchylają rąbka tajemnicy i zdradzają pierwszych wykonawców DSW.
Fot: M. Zakrzewski
Spektakl "Baśnie z mchu i liszaja" Leszka Bzdyla i Jana Kochanowskiego
Cosovel to fenomen polskiej sceny alternatywnej i jeden z najbardziej elektryzujących debiutów 2015 roku. Bezkompromisowa i świeża elektronika z elementami jazzu i folku. Autorski projekt Izoldy Sorenson, znanej ze współpracy z Julią Marcell i Drekotami. Śpiewane przez liderkę projektu teksty stanowią jej autorskie przekłady ze słoweńskiego na języki angielski i polski wierszy Srecko Kosovela - słoweńskiego poety. Koncert 28 maja w Famie.
DJ Kentaro jest z kolei jednym z najsłynniejszych na świecie japońskich didżejów (obok DJ Krusha). Na światowej scenie zaistniał w 2002 roku, kiedy jako dwudziestolatek wygrał prestiżowe zawody DMC World Championship. Należy do grona nielicznych turntablistów, grających podczas swych koncertów prawdziwą muzykę - bez kakofonii i hałasu, za to z największym wyczuciem i niebywałą precyzją. Wystąpi 30 maja w Famie.
Ze Słowenii przyjedzie KUD Ljud - międzynarodowy kolektyw wykonawców, reżyserów, artystów wizualnych i działaczy. Ich projekt "Inwazja" nie jest typowym przedstawieniem teatralnym. To gra, ruch, różowy wirus rozprzestrzeniający się po całym świecie i zarażający innych, zmuszając do przyłączenia się. Plenerowy spektakl na Rynku Kościuszki otworzy DSW.
Projekt "Makosz" przypomni tkackie tradycje Podlasia. Pretekstem do rozwinięcia tematu spektaklu jest mitologiczna postać Makosz - opiekunki kobiet, patronki tkactwa i przędzenia. W spektaklu obecny jest taniec, wykonywana na żywo muzyka opiera się na tradycyjnych pieśniach białoruskich, nie zabraknie też niezwykłej scenografii. Pokaz projektu 28 maja w Akademii Teatralnej.
Wreszcie spektakl "Baśnie z mchu i liszaja", który jest pierwszym scenicznym spotkaniem Leszka Bzdyla i Jana Kochanowskiego. Artystów łączy fascynacja teatrem ruchu, absurdem życia i baśniami Italo Calvino. Inspiracja literacka staje się pretekstem do zabawy w skojarzenia, do pojedynku na słowa i ciała, do wchodzenia w rozmaite teatralne konwencje. Spektakl 2 czerwca na Węglowej.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
anna.d@bialystokonline.pl