- Wystawę zatytułowaną "Plenerowa rzeźba w drewnie - Hajnówka 2020" tworzą dzieła, które w sierpniu 2020 r. powstały w unikalnym i jedynym środowisku współczesnej Europy – w Puszczy Białowieskiej. Wcześniejsze prace, z kolejnych plenerów z lat: 2017, 2018 i 2019 są również prezentowane na tej wystawie i przypominają rzeźbiarzy i ich dzieła, których inspiracją i artystycznym wyzwaniem był "dialog" z puszczą - mówi Ryszard Saciuk, kierownik Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.
W minionym tysiącleciu Puszcza Białowieska miała wielu znakomitych, ale i mniej życzliwych gości. Jedni oceniali ją miarą korzyści płynących z wyrębu cennych gatunków drzew i polowań, które faktycznie były rabunkiem i okrutną rozrywka rosyjskich cesarzy i okupantów. Inni zaś należeli do grona jej wiernych przyjaciół. Byli to wybitni jej znawcy, uczeni, artyści, malarze, poeci i muzycy. Warto przypomnieć "Wycieczki do Białowieży" Zygmunta Glogera, wizyty Henryka Sienkiewicza i Elizy Orzeszkowej, "Trzy Dęby" Leona Wyczółkowskiego, muzyczną "Tekę Białowieską" Feliksa Nowowiejskiego, "Dąb rażony piorunem" i "Puszczańską Ikonę" znanego białostockiego malarza Antoniego Szymaniuka.
Wystawa dla publiczności będzie czynna od soboty (17.10) do niedzieli (6.12). W dniu otwarcia o godz. 11.00 odbędzie się kuratorskie oprowadzanie przez artystę rzeźbiarza Stanisława Ostaszewskiego, komisarza Pleneru. Ilość miejsc ograniczona do 20 osób. Obowiązuje bilet wstępu i wcześniejsze zapisy.
Zobacz też: Plenerowa rzeźba w drewnie - Hajnówka 2020
anna.d@bialystokonline.pl