Pierwsze takie wydawnictwo. Powstał komiks o Ludwiku Zamenhofie

2014.12.17 00:00
Dbałość o szczegóły, realistyczne postaci i wiernie oddana epoka. Powstał pierwszy polski komiks o Ludwiku Zamenhofie - "Doktor Esperanto". 15 grudnia minęła 155. rocznica urodzin twórcy języka esperanto.
Pierwsze takie wydawnictwo. Powstał komiks o Ludwiku Zamenhofie
Fot: AD
Daniel Baum podpisuje komiks podczas promocji w CLZ

Wydawcą komiksu jest Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które zaprosiło do współpracy Daniela Bauma, łódzkiego malarza i rysownika oraz scenarzystę Wojciecha Łowickiego.

Detale wiernie oddane

"Doktor Esperanto" jest próbą przybliżenia postaci patrona CLZ. Do opowieści o życiu i dokonaniach Ludwika Zamenhofa pomysłodawcy wybrali formę komiksu, by stworzyć wydawnictwo atrakcyjne dla młodych odbiorców. Jednocześnie chcieli, by zawierało ono jak najwięcej faktów z życia samego Zamenhofa oraz choćby minimalny zasób informacji związanych z okresem historycznym, w którym powstało i rozwijało się esperanto.

- Starałem się jak najwierniej oddać epokę Zamenhofa. Wszystkie tła, szczegóły, detale architektoniczne, ubiór, postaci - mówi Daniel Baum.

Korzystał z archiwalnych zdjęć i rycin, które wskazywał mu historyk Wiesław Wróbel (współpracuje z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, m.in. przy projekcie "Bojary"). On również dokonał konsultacji scenariusza. Później można było zacząć rysować.

Liczący blisko 50 stron komiks ma oryginalną okładkę. Jasną, stylizowaną na wydawnictwo esperanckie, które Daniel Baum otrzymał w materiałach źródłowych. Pozostaje ona w kontraście do bardzo kolorowej zawartości komiksu.

Komiks na tablecie

Pierwotnie Daniel Baum zakładał, że narysuje komiks w miesiąc. W rezultacie praca zajęła mu ponad dwa miesiące. Mimo że do rysowania używa tabletu, który bardzo ułatwia zadanie. Komiks w ten sposób powstaje co najmniej trzy razy szybciej niż na papierze. Jednak duża ilość detali wydłużyła proces twórczy. Artysta przywołuje historię z parowozem, który musiał przerysowywać, gdyż na początku powstał pojazd z kolei pruskich, a chodziło o ten z kolei carskich.

Realistyczny sposób malowania Baum zawdzięcza akademickiemu wykształceniu - skończył ASP w Łodzi. Uważa, że komiks jest tak samo dobrą formą do opowiadania historii jak książka czy film. Pełne emocji opowieści mogą trafić do dorosłych. Daniel Baum razem z Pauliną Królikowską przygotowali również - przy wsparciu MKiDN - pierwszy na skalę międzynarodową komiks z wykorzystaniem alfabetu Braille’a.

Komiks o Ludwiku Zamenhofie jest dostępny w CLZ.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1932 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39