Kilka dni temu w Klinice Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku odbyła się operacja wszczepienia pierwszego w regionie innowacyjnego implantu ucha środkowego.
Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku było system BONERDIGE, będący „implantem słuchowym znajdujący zastosowanie w niedosłuchu przewodzeniowym i mieszanym”. W trakcie operacji białostockich lekarzy wspierał dr hab. Piotr Skarżyński, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Instytutu Narządów Zmysłów Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Pacjentem był 66-latek, który cierpi na przewlekły stan zapalny ucha środkowego.
- Z powodu swojej choroby był już trzykrotnie operowany w Klinice Otolaryngologii – wyjaśnia dr Paweł Bielecki, z Kliniki Otolaryngologii. – Mężczyzna nie słyszał już prawie w ogóle na jedno ucho. Z racji tego, że ma uszkodzone ucho środkowe, ta operacja była jedynym ratunkiem, by przywrócić mu słuch. Implant składa się z dwóch części. Wewnętrzna została dziś założona podczas zabiegu. Zewnętrzną część otrzyma od nas już po wygojeniu rany za około 4 tygodnie. Wtedy będzie mógł ocenić efekty naszych działań. Choć my już wiemy, że będzie słyszeć - dodaje.
U osoby zdrowej drgania są przekazywane przez ucho zewnętrzne i środkowe, aż do ucha wewnętrznego. U pacjenta zmagającego się z niedosłuchem typu przewodzeniowego albo mieszanego z powodu uszkodzenia którejś ze struktur ucha, dźwięki nie mogą efektywnie dotrzeć do ucha wewnętrznego - receptora.
Implant BONEBRIDGE, który został niedawno wszczepiony 66-latkowi „omija uszkodzone części ucha i przesyła dźwięki bezpośrednio do ucha wewnętrznego za pośrednictwem kości czaszki”. Z kolei u osób z głuchotą jednostronną system ten odbiera po stronie niesłyszącej dźwięki i przekazuje je do ucha wewnętrznego po stronie słyszącej. To nowa generacja, gdzie implant jest umieszczany całkowicie pod skórą.
"Dzięki zastosowaniu BONEBRIDGE, pacjenci z uszkodzeniem ucha środkowego i z przewodzeniowymi oraz mieszanymi ubytkami słuchu mogą doświadczyć znaczącej poprawy jakości życia. Implant ten oferuje nie tylko lepszą jakość dźwięku, ale również komfort noszenia, minimalizując ryzyko infekcji i innych komplikacji związanych z tradycyjnymi urządzeniami słuchowymi" - czytamy na stronie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
24@bialystokonline.pl