Otworzył Białystok na świat sztuki. Nowa wystawa u Sleńdzińskich

2019.06.18 13:52
Twórczości Czesława Sadowskiego będzie poświęcona wystawa, która zostanie otwarta w najbliższą sobotę w Galerii im. Sleńdzińskich.
Otworzył Białystok na świat sztuki. Nowa wystawa u Sleńdzińskich
Fot: Galeria im. Sleńdzińskich
Czesław Sadowski w 1959 roku

"Czesław Sadowski otworzył Białystok na świat sztuki, przesycił go artystycznym powietrzem, dodał mu rozmachu i na moment włączył twórczość prowincjonalnego, międzywojennego miasta w nurt nowoczesnego malarstwa polskiego" - tak pokrótce charakteryzuje wpływ artysty na lokalne środowisko twórcze jego pierwszy monografista Józef Matuszelański.

Sadowski był bez wątpienia czołową postacią życia kulturalnego, społecznego i towarzyskiego w Białymstoku oraz pozostaje jednym z najlepiej udokumentowanych artystów białostockich pierwszej połowy XX w. Uprawiał malarstwo portretowe, pejzażowe, sztukę użytkową. W rodzinnym mieście zasłynął jako autor baśniowych wizerunków miasta i okolic, karykatur znanych postaci życia publicznego, a także kukiełek i scenografii do przedstawień teatralnych. Na wystawie zostaną zaprezentowane dzieła artysty pochodzące ze zbiorów osób prywatnych z Białegostoku, Poznania i Bytomia.

Uzupełnienie ekspozycji stanowią fotografie archiwalne i dokumenty, w przeważającej mierze ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, obrazujące życie prywatne i zawodowe twórcy oraz projekcja filmu animowanego "Dwa Michały" z zasobów Filmoteki Narodowej w Warszawie. Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Józefa Matuszelańskiego i kuratorów wystawy, stanowiący pierwszą tak obszerną publikację poświęconą artyście.

Czesław Sadowski (1902-1959) to artysta malarz, pedagog, społecznik. Urodził się w Białymstoku. W latach szkolnych uczył się rysunku u uznanych białostockich artystów i pedagogów: Józefa Zimmermana, Józefa Blicharskiego i Ludomira Koehlera. Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Karola Tichego. Pod koniec lat 20. przebywał w Paryżu. Po powrocie do rodzinnego miasta pracował jako nauczyciel w białostockich szkołach. Od 1938 r. mieszkał we Lwowie, gdzie współpracował z lokalnymi redakcjami czasopism jako rysownik i karykaturzysta. Po II wojnie światowej osiadł w Łodzi. W latach 1954–1956 pełnił funkcję prezesa okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i wiceprzewodniczącym Komisji Kultury Rady Narodowej miasta Łodzi. Prace Sadowskiego znajdują się zarówno w kolekcjach publicznych w całej Polsce, jak i w zbiorach prywatnych.

Wernisaż wystawy "Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902-1959)" rozpocznie się o godz. 18.00 w salonie wystawowym przy ul. Legionowej 2. Kuratorami wystawy są: Marta Pietruszko i Sebastian Wicher. Wystawa potrwa do 8 września.

Zobacz też: Wystawa: O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego (1902–1959)

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1688 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39