Zabytkowy dworzec
W wakacje miało się odbyć otwarcie dworca PKP, lecz data ta została przesunięta na październik. Od czwartku (1.10) pasażerowie mogą zacząć korzystać z nowo otwartego budynku.
- Mieszkańcy całego regionu czekali na otwarcie budynku dworca. Ma on swoją wartość historyczną i udało się połączyć tę tradycję z nowoczesnością. Mamy dzięki temu nowoczesne, przestronne wnętrza, w których pasażerowie będą mogli spokojnie i wygodnie poczekać na swój pociąg - podkreśla poseł Dariusz Piontkowski.
Dworzec został wybudowany w 1861 r. i jest wpisany do rejestru zabytków.
- Jeden z ważniejszych obiektów zabytkowych naszego miasta i regionu odzyskał dawną świetność. Będzie służyć zarówno turystom, jak i miłośnikom zabytków i historii. Obiekt ten pamięta okres zaborów. A to co dzisiaj widzimy, we wnętrzach, jak i na zewnątrz, jest to projekcja konserwatorska wzorowana na okresie początku XX w. - przypomina Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.
Wizytówka regionu
Obecnie powierzchnia użytkowa budynku wynosi 3 tys. m2. Zamontowano m.in. panele fotowoltaiczne o mocy 24 kW. Wyeliminowano również wszelkie bariery dla osób o ograniczonej możliwości poruszania.
- Dworzec to jest wizytówką całego Podlasia. To nie tylko komfort podróżowania naszych mieszkańców, ale i turystów. Mam nadzieję, że osobom, które będą przyjeżdżały do nas zewnątrz, będziemy mogli udowodnić, że jesteśmy w XXI w. - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
W budynku m.in. zmieniono miejsce kas i wyburzono antresolę. Dla osób zmotoryzowanych jest również dobra wiadomość - w końcu można korzystać z parkingu przed dworcem.
- Gdy ktoś przyjeżdża do Białegostoku, to pierwszy obiekt, który spotyka, to jest właśnie dworzec. Pierwsze wrażenie będzie albo dobre, albo złe. Na pewno każdy, kto przyjedzie koleją to wrażenie będzie teraz bardzo dobre, ponieważ dworzec jest piękny. Zachowane są jego zabytkowe walory - podkreśla poseł Jarosław Zieliński.
Dalsze plany
Po otwarciu zmodernizowanego budynku dworca, prace nad poprawą całego obiektu będą nadal trwać.
- Przed nami jeszcze długa droga, żeby poprawić jak najlepiej całą infrastrukturę kolejową. Ta droga ma określone wymiary czasowe. Niebawem będą prace podejmowane, chociażby na peronach, które będą zadaszone. Będą również przejścia podziemne – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Modernizacja dworca PKP w Białymstoku kosztowała ok. 45 mln zł, z czego 70% to dofinansowanie unijne.
24@bialystokonline.pl