31 maja to data graniczna przyjmowania wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2018. Zrobić można to tylko w Kancelarii Ogólnej magistratu przy ul. Słonimskiej 1, która otwarta jest w godz. 7.30-15.30. Można również wysłać skan wniosku na adres e-mail: budzet2018@um.bialystok.pl.
Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, nadal otwarte są punkty konsultacyjne BO, także przy ul. Słonimskiej, oraz w innych budynkach urzędu miasta: przy ul. Branickiego 3/5 i Świętojańskiej 22/1. Poza tym że można pobrać tam wniosek, urzędnicy mogą pomóc również w jego wypełnieniu. Warto jednak podkreślić, że każda inicjatywa musi mieć poparcie przynajmniej 20 mieszkańców.
Weryfikacja projektów potrwa do sierpnia. Na początku września wnioskodawcy dowiedzą się, czy zgłoszony przez nich pomysł trafi pod głosowanie. To z kolei zostanie przeprowadzone w dniach od 4 do 18 października. Wynik powinniśmy poznać jeszcze przed listopadem.
W tym roku do podziału znów jest 10 mln zł – 7 na projekty osiedlowe i 3 na projekty ogólnomiejskie. Różnicą jest to, że lista rankingowa będzie tworzona w dwóch etapach. W pierwszym do realizacji zostaną zakwalifikowane te projekty, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów i mieszczą się w przyznanym limicie środków. W drugim etapie natomiast tworzona będzie wspólna lista rankingowa dla projektów ogólnomiejskich i osiedlowych. Niewykorzystane środki, aż do ich wyczerpania, przejdą na realizację projektów z tej listy, które kolejno uzyskały największą liczbą głosów.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl