5 grudnia 2006 roku, po uroczystym ślubowaniu w auli Pałacu Branickich, Tadeusz Truskolaski objął urząd prezydenta Białegostoku. Wtedy też podkreślał, że nadchodzące lata będą wyjątkowe, bo pojawiła się szansa na wykorzystanie pomocy unijnej. Świeżo upieczony włodarz postrzegał Białystok jako miasto z ogromnym potencjałem i zobowiązał się, że uczyni wszystko, aby miasto przeszło metamorfozę.
– Mam poczucie, że były to wyjątkowe lata w rozwoju miasta. Czy moje zamierzenia się powiodły? Ocena należy do mieszkańców naszego miasta, ale nie przespaliśmy tego czasu. I kiedy spoglądam na dzisiejszy Białystok, jestem pełen satysfakcji z tego, co dotychczas udało się zrobić. Dziękuję białostoczankom i białostoczanom za ten czas i pracuję dalej dla dobra naszego miasta, bo potrzeb i planów jest ciągle dużo - zapewnił Tadeusz Truskolaski.
Osiemnastka prezydenta Białegostoku jest także dniem, w którym swoją osiemnastkę obchodzi uczennica I LO Aniela Zielepucha. Z tej okazji, Tadeusz Truskolaski wręczył symboliczny dowód osobisty.
– Uważam, że to wspaniałe miasto, które pozwala się rozwijać. Szczególnie cieszy mnie infrastruktura sportowa, bo lubię uprawiać sport. Swoją przyszłość wiążę z Białymstokiem – powiedziała Aniela Zielepucha.
Obecna na spotkaniu młodzież mówiła też o innych zaletach miasta: dobrej komunikacji miejskiej, zielonych terenach do odpoczynku i spacerów czy bezpieczeństwie.
Mija 18 lat od zaprzysiężenia Tadeusza Truskolaskiego na prezydenta. Co się zmieniło w tym czasie?
Trwająca piątą kadencję prezydentura Tadeusza Truskolaskiego rozpoczęła się zaledwie dwa lata po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Ponad 4 miliardy złotych unijnych dotacji, jakie Białystok otrzymał od tamtej pory, sprawiły, że miasto stało się liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Dzięki temu w mieście możliwa była generalna modernizacja układu drogowego na czele z najważniejszymi ciągami komunikacyjnymi: Trasą Generalską, Trasą Kopernikańską, Trasą Niepodległości.
W sierpniu 2009 r. nastąpiło otwarcie przebudowanego Rynku Kościuszki. Plac wokół Ratusza kompletnie zmienił swoje oblicze, przez co stał się salonem miasta, gdzie odbywają się wszystkie znaczące imprezy i święta o charakterze państwowym lub historycznym. W 2010 r. samorząd Białegostoku utworzył podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W mieście powstał też Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Od stycznia 2018 r. organizacje pozarządowe i mieszkańcy mogą korzystać z nowo utworzonego Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha.
Wśród największych i najbardziej znaczących przedsięwzięć tych osiemnastu lat jest także budowa Stadionu Miejskiego, przebudowa Akcentu ZOO, budowa centrum przesiadkowego na ul. H. Sienkiewicza i Al. J. Piłsudskiego, węzła Porosły i intermodalnego węzła komunikacyjnego w okolicach dworców PKP i PKS. W mieście powstała też jedna z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie spalarni śmieci – Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.
W 2014 r. oddano do użytku Stadion Miejski na ponad 22 tys. miejsc. Duża część autobusów miejskich została wymieniona na nowe, niskoemisyjne i elektryczne pojazdy. W 2014 r. rowerzyści zaczęli korzystać z miejskich stacji BiKeR. Obecnie mają oni do dyspozycji sieć dróg rowerowych o łącznej długości ponad 170 km. Miasto wybudowało także Muzeum Pamięci Sybiru – jedyną taką placówkę w Polsce, przez Radę Europy uznaną za najlepsze muzeum w Europie.
Od 2013 r. funkcjonuje program Białostockiej Karty Dużej Rodziny, a od 2015 r. działa Karta Aktywnego Seniora. Na białostockich osiedlach pojawiło się 113 nowych boisk i bulodromów, 49 placów zabaw, 41 siłowni pod chmurką, 18 innych terenów rekreacyjnych. W szkołach i przedszkolach powstały nowe oddziały dla przedszkolaków, dzieci korzystają też z nowych żłobków: na Bacieczkach i na Wygodzie.
Gruntowną metamorfozę przeszły także tereny nad zalewem na Dojlidach. Za ponad 12 mln zł wybudowano tam Ośrodek Sportów Wodnych, z którego można korzystać przez cały rok. Ponadto Miasto Białystok wybudowało 1516 lokali komunalnych i wciąż powiększa swój zasób mieszkań. Wprowadzony został też program Mieszkanie dla Absolwenta – w pierwszej, tegorocznej edycji tego programu mieszkania otrzymało 120 osób.
Warto wspomnieć, że od wielu lat w Białymstoku można cieszyć się widokiem łąk kwietnych, pól słonecznikowych i rzepakowych. W Parku Antoniuk powstał miejski sad edukacyjny, a w pobliżu ul. Augustowskiej – pierwsza miejska pasieka. Stawy Marczukowskie i okoliczne tereny przeszły renowację i stały się kolejnym miejscem do wypoczynku. Na osiedlach powstają parki kieszonkowe, renowację przeszedł skwer przy Placu im. P. Adamowicza.
24@bialystokonline.pl