Co zrobić, gdy budzisz się z opuchniętymi oczami? Jeśli rano, po spojrzeniu w lustro, pierwsze, na co zwracasz uwagę, są twoje podkrążone, opuchnięte oczy, nie wpadaj w panikę. Zanim posłużysz się makijażem, który ma zniwelować "wory", spróbuj opanować sytuację domowymi sposobami.
Jaka jest przyczyna opuchlizny?
W pierwszej kolejności warto porozmawiać o dolegliwości ze swoją mamą. Jeśli tak samo musi walczyć ze spuchniętymi powiekami, może to oznaczać, że to genetyczna skłonność do odkładania się tłuszczu właśnie w tym miejscu.
Zwróć uwagę na to, co jadasz. Słone i tłuste potrawy, a także przekąski, jak chipsy czy paluszki, mogą być przyczyną wyglądu twoich powiek.
Szukając przyczyny opuchniętych oczu, powinnaś wziąć również pod lupę kosmetyki, których używasz. Może jakiś składnik w produkcie, wywołuje u ciebie reakcję alergiczną? Przeterminowany fluid czy krem lepiej wyrzuć.
Jeśli wykluczyłaś powyższe przyczyny, skonsultuj się z lekarzem. W takim wypadku opuchnięte oczy mogą zwiastować choroby nerek czy układu krążenia.
Domowe sposoby na opuchnięte powieki
1. Woda - to najprostszy i najtańszy domowy środek. Dietetycy zalecają picie 2 litrów dziennie, aby oczyścić organizm z toksyn. Zatrzymanie wody w organizmie może spowodować nie tylko spuchnięcie powiek, ale również całego ciała.
2. Okład i sok z ogórka - stosowany często w gabinetach kosmetycznych ogórek możesz również wykorzystać w domu. Wystarczy ukroić kilka grubych plastrów, umieścić je w lodówce na 10 minut, a następnie położyć je na zamknięte powieki, aż staną się ciepłe. Dzięki swoim właściwościom pomogą zmniejszyć stan zapalny wokół oczu. Na opuchliznę zaleca się także sok ze świeżych, gruntowych ogórków. Nasącz nim waciki i połóż je na oczach. Po 20 minutach ściągnij okład i umyj twarz zimną wodą.
3. Okłady z herbaty - są jednym z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych sposobów na spuchnięte powieki. Może to być zwykła, czarna herbata, ale najlepszy będzie rumianek (lub napar z nagietka), który nie tylko pomoże pozbyć się "puffy eyes", ale także pozwoli ukoić piekące i zmęczone oczy.
4. Ciepła woda z solą - rozpuść 1/2 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody. Po czym zamocz w niej watę lub płatki kosmetyczne i połóż na zamknięte powieki na kilka minut. Powtarzaj tę czynność przez ok. 30 minut.
5. Zimny masaż - równie szybką pomoc przyniesie kilkuminutowy masaż kostkami lodu owiniętymi w płócienną chusteczkę. Pamiętaj, żeby nie przykładać kostek lodu bezpośrednio do skóry, bo możesz ją w ten sposób odmrozić i sprawić sobie dodatkowy ból. Inna metoda polega na przyłożeniu zwykłej łyżki, wcześniej włożonej do zamrażalnika na kilka minut. Kiedy stanie się ciepła, wymień łyżkę na schłodzoną. Taki zabieg rozluźni naczynia krwionośne, a to korzystnie wpływa na zmęczone oczy.
6. Białka jajek - znajdujący się w każdym domu produkt zlikwiduje obrzęki pod oczami. Wystarczy ubić białko na sztywno i nałożyć je pod oczy i poczekać aż wyschnie.
7. Okład z ziemniaków - także skutecznym sposobem jest okład z ziemniaków. Wystarczy zetrzeć jednego ziemniaka na tarce, odcisnąć sok, a powstałą papkę rozprowadzić na powiekach. Żeby dało to dobry efekt, trzeba nieco więcej cierpliwości. Okład zdejmij dopiero po 30 minutach. Pamiętaj, aby na koniec dokładnie przemyć twarz ciepłą wodą.
8. Zimne płatki żelowe - żeby rano zyskać na czasie, zamiast masażu, możesz po prostu położyć pod oczy hydrożelowe płatki. Oczywiście wcześniej dobrze schłodzone w lodówce. Po prostu przyklej je tam, gdzie masz widoczną opuchliznę i w tym czasie zajmij się np. myciem głowy czy zębów. Przed robieniem makijażu usuń płatki – różnica powinna być widoczna. Dodatkowo taki zabieg rozjaśni spojrzenie i nawilży skórę.
9. Chłodzący krem - jeśli nakładasz codziennie rano krem pod oczy, wybierz ten o właściwościach chłodzących i rozświetlających. Najlepiej, aby miał specjalną końcówkę do masażu, co usprawni wchłanianie składników aktywnych.
10. Dwa korektory - żeby zmniejszyć opuchliznę pod oczami, możesz zastosować też sztuczkę makijażową. Do jej wykonania będziesz potrzebować dwóch korektorów. Jeden podstawowy, którego używasz na co dzień, o ton jaśniejszy niż podkład, a drugi powinien być jeszcze trochę jaśniejszy. Trik polega na tym, aby najjaśniejszy korektor zaaplikować w załamaniu pod "workiem". W ten sposób sprawisz, że opuchnięte miejsce będzie mniej widoczne. Potem całość pokryj zwykłym korektorem. Na koniec zabezpiecz wszystko pudrem transparentnym.
Cienie pod oczami
Inną uciążliwą dolegliwością, z którą zmaga się wiele kobiet, są cienie pod oczami. Zwykle powstają z podobnych przyczyn co opuchlizna wokół oczu. Jednak najczęściej sińce pod oczami są wynikiem uwarunkowań genetycznych, z którymi nie sposób walczyć. Jeśli cienie pod oczami to wynik nieprzespanej nocy - warto spróbować domowych sposobów, takich jak:
- delikatny masaż skóry pod oczami (wykorzystuj do tego specjalny roll-on),
- maseczki pod oczy z natką z pietruszki. Pokrój świeżą natkę pietruszki i wymieszaj z jogurtem naturalnym lub kefirem (2-3 łyżki). Powstały krem rozsmaruj pod oczami, a po 15 minutach delikatnie zmyj ciepłą wodą,
- żel ze świetlikiem - jest dostępny w każdej aptece za kilka złotych.
Gdy wszelkie metody pozbycia się sińców zawodzą, warto zrobić badanie krwi, gdyż takie zacienienia skóry często bywają objawem anemii.
24@bialystokonline.pl