Damian Tanajewski, dyrektor OiFP oraz Aliaksandr Harbar, dyrektor Białoruskiej Filharmonii Narodowej w Mińsku - w ramach zawartego porozumienia, które obowiązywać będzie przez najbliższe 2 lata - zaplanowali plan wzajemnej wymiany orkiestr i wspólne plany repertuarowe. Jeszcze w tym sezonie widzowie w Białymstoku usłyszą Państwową Akademicką Orkiestrę Symfoniczną Białorusi pod dyrekcją Maestro Aliaksandra Anisimava. W kolejnym sezonie białostoccy symfonicy zagrają w Mińsku. Współpraca będzie też obejmowała wspólne plany koncertowe zespołów kameralnych.
Wzmocnienie relacji między Polską a Białorusią
- Jestem przekonany, że wreszcie wymiana orkiestr stanie się faktem. To porozumienie jest wyrazem woli obu stron - podkreśla Damian Tanajewski, dyrektor OiFP. - Z pewnością nie doprowadzilibyśmy do tego, gdyby nie determinacja pracowników merytorycznych Opery, a także wsparcie dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego.
- Jesteśmy otwarci na ten rodzaj współpracy, bo wiemy, jak ważne dla artystów jest doświadczenie wyjazdów, spotykania się z inną publicznością, innymi artystami - dodaje Aliaksandr Harbar z Białoruskiej Filharmonii Narodowej w Mińsku.
Porozumienie Opery i Filharmonii przyczyni się także do wzmocnienia sąsiedzkich relacji między Polską a Białorusią w dziedzinie kultury, co jest - w mniemaniu obu dyrekcji - najlepszym w tej chwili partnerstwem, dzięki któremu możliwe będzie realizowanie misji i celów obu instytucji, ze szczególnym uwzględnieniem roli artystów i potrzeb melomanów.
Poszerzenie oferty dla melomanów
Robocza wizyta w Mińsku obejmowała także szereg innych istotnych spotkań. Dzięki zaangażowaniu Konsula Generalnego Białorusi w Białymstoku Ałły Fiodorowej delegację przyjął wiceminister kultury Aliaksandr Jacko, który zadeklarował wsparcie dążeń zacieśniania współpracy i wymiany artystycznej między instytucjami kultury w Mińsku a Operą i Filharmonią Podlaską. Niezwykle ciekawe okazały się także spotkania z kierownictwem Teatru Narodowego Opery i Baletu, dyrektorem Uładzimirem Hrydziuszko i jego zastępcą ds. współpracy zagranicznej i promocji Swiatłaną Kaziuliną. Pozwoliły one na poznanie systemu pracy narodowej i jedynej sceny operowej w Białorusi, która współpracuje z wieloma znaczącymi teatrami na świecie.
Podczas spotkań w Mińsku dyrektor OiFP podpisał także ramowe porozumienie z Narodowym Teatrem Akademickim im. Janki Kupały.
- To najnowocześniejsza aktualnie scena teatralna w Białorusi - zaznacza Damian Tanajewski. - Chcemy prezentować jej realizacje na naszej scenie.
- Nie chcemy, aby nasza współpraca polegała na suchych zobowiązaniach i sztywnych zasadach - mówi Paweł Palakou, dyrektor Narodowego Teatru Akademickiego. - Chcemy dzielić się dobrymi praktykami, powrócić do wspaniałych tradycji współpracy między Mińskiem i Białymstokiem, i dać radość naszym wspólnym widzom. Tylko przy takim podejściu ma to sens.
Wymiana artystyczna będzie poszerzeniem oferty dla białostockich i mińskich melomanów. Opera i Filharmonia Podlaska ma nadzieję na przyciągnięcie w ten sposób nowych widzów, występy w Mińsku będą zaś świetną promocją instytucji i jej artystów wśród białoruskiej publiczności.
anna.d@bialystokonline.pl