Przestrzeń Opery wypełniły regały zastawione książkami. Właśnie dzięki temu zabiegowi ma się wrażenie, że jest się w ogromnej księgarni. Organizatorzy mieli znakomity pomysł, by przenieść imprezę z hali lodowiska do Opery i Filharmonii Podlaskiej. Próżno znaleźć kogoś, kto z targów wychodziłby z pustymi rękami. Wiele osób obładowanych książkami zjawia się też na spotkaniach autorskich w sali kameralnej.
Ciepły klimat i promocja czytelnictwa
– Jest tutaj ciepła i miła atmosfera – przyznaje Katarzyna Woźniak z wydawnictwa Czytelnik. – Można poznać ofertę wydawnictw z całego kraju.
Chwali także zmianę lokalizacji i nie narzeka na brak zainteresowania odwiedzających.
Z kolei Anna Huk z Przedsiębiorstwa Dom Książki podkreśla, że targi są znakomitym sposobem na promocję czytelnictwa.
– To jedyne tego rodzaju targi w województwie – mówi. – Czytelnictwo spada, ale frekwencja na takiej imprezie pokazuje, że jest inaczej.
W sobotnie popołudnie przy stoiskach momentami panował tłok. Czarne, Wydawnictwo Literackie, Czytelnik, Rea, Znak – to tylko kilku wystawców obecnych na targach. Odwiedzający mogli skorzystać z rabatów, czasem nawet do 30 procent. Organizatorzy z Fundacji Sąsiedzi przygotowali też konkursy – podczas targów rozdanych zostanie ponad 200 książek. Imprezę tłumnie odwiedzały całe rodziny.
Krzysztof Varga: Podsłuchuję i podglądam ludzi
Gościem targów był Krzysztof Varga, jeden z najlepszych prozaików w Polsce.
– Najbardziej interesuje mnie rytm współczesności i wszelkie jego przejawy – przyznał podczas spotkania autorskiego. – Szukam inspiracji podsłuchując i podglądając ludzi.
Jego najnowsza powieść "Trociny" to brawurowy pamflet na współczesność. Razem z głównym bohaterem, pięćdziesięcioletnim komiwojażerem, możemy popastwić się nad wszystkim, co na co dzień doprowadza nas do szału - pasażerami PKP, smrodem na klatce schodowej, szkoleniami integracyjnymi i modną młodzieżą w kawiarniach.
– Po napisaniu tej książki byłem psychicznie wykończony – wyznał pisarz. – Jej bohater zaczął "wychodzić" z laptopa i wyładowywać złe emocje.
Varga opowiadał też o pisaniu felietonów do "Dużego Formatu" ("z jednej strony towarzyszą temu nerwy, z drugiej – jest to samodyscyplinujące") i kolegach, którzy są ludźmi sukcesu ("jesteśmy zniewoleni kasą i myśleniem o kasie").
Gośćmi targów byli także m.in. Szymon Hołownia, Tomasz Sekielski i Kira Gałczyńska. Dziś spotkania z Grzegorzem Kasdepke, Iloną Felicjańską i Mariuszem Wilkiem. Książki będą podpisywać także m.in. Magdalena Tulli, ojciec Leon Knabit i prof. Adam Dobroński. Targi potrwają w godz. 10-15. Wstęp jest wolny.
Organizatorzy to Fundacja Sąsiedzi i OiFP-ECS. Patronujemy imprezie.
Program: II Targi Książki w Białymstoku
anna.d@bialystokonline.pl