Ogrzewanie podłogowe to obecnie bardzo modna metoda ogrzewania nowych domów. Najchętniej decydujemy się na podłogówkę w łazience, holu czy kuchni, ale także w salonie. Ten popularny system grzewczy coraz częściej wypiera z domów grzejniki naścienne. Istnieją dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. Na taki sposób ocieplenia naszego domu lub lokalu warto postawić nie tylko ze względu na efekt wizualny. Podkreślane przez wielu, to niższe koszty ogrzewania niż przy zastosowaniu zwykłych grzejników.
Ogrzewanie wodne czy elektryczne?
Najbardziej ekonomiczne rozwiązanie grzewcze to podłogówka wodna. Ciepło podobnie jak w kaloryferach, pochodzi z wody podgrzanej przez kocioł centralnego ogrzewania, pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Takie rozwiązanie wypada korzystniej, przy obecnych cenach energii elektrycznej. Jednak wodne ogrzewanie podłogowe wymaga przygotowań już na początku projektowania budynku. Instalację należy wykonać na etapie stanu surowego, ponieważ późniejsze położenie rur będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Zalety ogrzewania wodnego - to głównie niższe koszty w porównaniu do ogrzewania opartego o tradycyjne grzejniki.
Gdy nie ma możliwości instalacji wodnej, rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne z użyciem przewodów lub mat grzewczych. Ten sposób sprawdzi się w przypadku wnętrz remontowanych. Cienkie maty elektryczne nie powodują znacznego podniesienia poziomu podłogi. Dlatego montaż jest znacznie tańszy. Dają one komfort użytkowania przez cały rok, niezależnie od tego, czy działa centralne ogrzewanie. Szybciej się też nagrzewają niż podłogówka wodna, jednak ze względu na wysoki koszt prądu przeważnie stosowane są jako ogrzewanie strefowe, czyli do dogrzania pomieszczenia. W porównaniu do ogrzewania wodnego, dużym plusem przewodów i mat elektrycznych jest większe bezpieczeństwo ich użytkowania. Ogrzewanie elektryczne szybko dostarcza ciepło i charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością. Jednak, by zapewnić komfort, konieczne jest utrzymywanie temperatury podłogi na poziomie 29°C w pomieszczeniach, w których na stałe się przebywa. Wyższe temperatury należy stosować w łazienkach oraz w pobliżu okien.
Wybór podłogi i mebli ma znaczenie
Zastanawiając się nad podłogówką, trzeba także pomyśleć o wykończeniu podłogi. Nie każdy materiał będzie się dobrze do tego nadawał. Najlepsze tworzywa na jej wykończenie to oczywiście te dobrze przewodzące ciepło, czyli kamień, gres oraz terakota. Te ostatnie poleca się szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego, kamienie natomiast przy elektrycznym. Podłogówka raczej wyklucza stosowanie wykładzin, które zaburzają przepływ ciepła. Możliwe jest natomiast użycie paneli czy drewna, najczęściej występujących w salonach, jadalniach czy w sypialniach. W przypadku tych pomieszczeń konieczne są odpowiednie przygotowania, ponieważ zastosowanie w nich podłóg z drewna lub paneli drewnopodobnych wymaga równomiernego rozmieszczenia elementów grzewczych na całej powierzchni podłogi. Pozwoli to na uniknięcie szkodliwych dla tych materiałów różnic temperatur między poszczególnymi partiami posadzki.
W przypadku podłóg z płytkami nie ma konieczności instalowania elementów grzewczych pod dużymi meblami lub stałą zabudową. Jednak warto pamiętać, że im mniej mebli tym lepiej. Z uwagi na fakt, iż cała podłoga pełni funkcję grzejnika, nie można zagospodarować całej jej powierzchni. Powierzchnia grzewcza ograniczona przez meble, nie spełni prawidłowo swojej funkcji. Do pomieszczeń z podłogówką warto wybrać meble na nóżkach. Dzięki temu istnieje swobodniejszy przepływ ciepłego powietrza.
Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest tak popularne?
Cała podłoga pozwala uzyskać jednakową temperaturę w całym pomieszczeniu – również w miejscach, gdzie ucieka ciepło, czyli okna czy drzwi. W przypadku instalacji podłogowych, uzyskuje się pionowy rozkład temperatur, który jest najkorzystniejszym rozkładem dla układu krążenia człowieka. Dlaczego tak? Jak wiemy, najszybciej marzną nam stopy i dzięki podłodze, to one mają zapewnione ciepło. Natomiast temperatura na wysokości głowy jest nieco niższa, dzięki czemu samopoczucie mieszkańców jest lepsze. Takie rozwiązanie grzewcze jest niewątpliwie "miłe dla oka". Wszystko za sprawą możliwości zrezygnowania z grzejników, dzięki czemu pomieszczenia wyglądają na bardziej eleganckie i stylowe. Ciepłą podłogę docenią również rodzice mający małe dzieci. Nie ma konieczności używania dywanów lub wykładzin, a podłogę łatwiej utrzymać w czystości.
Warto wspomnieć, że przy ogrzewaniu podłogowym tak samo jak i tradycyjnym istnieje możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Konieczne jest zainstalowanie ograniczników temperatury lub termostatów pokojowych, które umożliwią nam dostosowanie wysokości temperatury do rodzaju pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że podłogówka wolniej reaguje na zmiany zadanej temperatury. Jedynym miejscem, które warto dogrzać w inny sposób jest łazienka. Dlatego najczęściej w tych pomieszczeniach dodatkowo montuje się nieduży grzejnik drabinkowy.
24@bialystokonline.pl