Nie ma wątpliwości, że krew to najcenniejszy lek. Niestety nie da się go wyprodukować w laboratorium, jedynie człowiek może go podarować z własnych żył. Dlatego tak istotne jest uświadamianie ludzi, jak ważne jest oddawanie krwi. Jest ona podawana przede wszystkim osobom, które na skutek np. wypadku, oparzenia, urazu czy zabiegu straciły dużo krwi. Jest także niezbędna w przypadku leczenia pacjentów z nowotworami, chorobami rozrostowymi, po chemioterapii itp.
Okres letni wiąże się zazwyczaj z większym zapotrzebowaniem na krew. Ma to związek z częstszymi wypadkami. W związku z tym Regionalne Centrum Lecznictwa ogłosiło program lojalnościowy pt. "Każda kropla jest cenna".
Osoby, które chcą wziąć udział w programie muszą wypełnić specjalną kartę, na której będą zbierać pieczątki za oddanie krwi oraz jej składników. Dostaną jedną po każdym oddaniu. Później stemple można wymienić na nagrody. Do wygrania są: zestaw do gry karty i kostki w drewnianym pudełku, T-shirt, bambusowe pudełko śniadaniowe, ręcznik sportowy, ekologiczny kubek, parasol, bambusowa butelka sportowa, torba sportowa oraz plecak antykradzieżowy.
Pakiet startowy do zbierania pieczątek można odebrać przy rejestracji, bądź przy wyjściu z centrum.
Warto oddawać krew – oprócz satysfakcji sporo profitów
Oddając krew możemy uratować zdrowie i życie drugiego człowieka. Do tego dzięki takiej pomocy przysługują nam zniżki na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego (33%) – jeżeli oddawaliśmy krew lub jej składniki przynajmniej 3 razy. Po oddaniu krwi zyskujemy prawo do dwóch dni wolnych (dzień, w którym oddałeś krew lub jej składniki oraz dzień następny) oraz ulgi PIT - krew i osocze to darowizna, którą można odliczyć od podatku.
Krew może oddać osoba między 18. a 65. rokiem życia. Krwiodawca musi być zdrowy, tj. nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków, a także ważyć przynajmniej 50 kg, gdyż ilość pobranej krwi (450 ml) musi być mniejsza niż 10% ogólnej ilości krwi w organizmie. Krwi nie mogą oddawać osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały przekłuwane uszy lub inne części ciała, robiły sobie tatuaż, akupunkturę lub wykonywano u nich zabiegi operacyjne, endoskopowe czy inne diagnostyczne badania, jak np. gastroskopię, laparoskopię, panendoskopię itp.
Zanim wybierzemy się, by zdać krew, powinniśmy zjeść lekki posiłek i wypić około 2 l płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Należy też ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu. Dotyczy to nie tylko dnia pobrania, ale też tego, który poprzedza oddanie krwi.
Wiele osób boi się bólu przy pobieraniu krwi. Warto wiedzieć, że jest to bezbolesne i trwa nie dłużej niż 10 minut. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Do tego należy jednak doliczyć czas poświęcony na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski, przez co w sumie całość zajmuje 40-60 minut. Kobiety w ciągu roku mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy, panowie zaś 6 razy.
justyna.f@bialystokonline.pl