W październiku w życie wejdą przepisy obniżające wiek emerytalny. Kobiety będą mogły zacząć pobierać świadczenie wieku 60 lat, a mężczyźni - 65. Miesiąc wcześniej ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków.
Zakłada się, że dzięki obniżonemu wiekowi emerytalnemu w tym roku prawo do tego świadczenia zyska 330 tys. osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że jest przygotowany do obsługi nawału dokumentów (więcej: ZUS jest przygotowany na obniżenie wieku emerytalnego).
Osoby składające wnioski na decyzję z ZUS-u będą musiały poczekać 30 dni od czasu złożonego wniosku (zgodnie z art. 118 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Należy mieć świadomość, iż nie wszyscy po upływie 30 dni otrzymają pieniądze. Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy będzie trzeba jakieś dokumenty uzupełnić.
ZUS zwraca też uwagę, że osoby, które mają rentę z tytułu niezdolności do pracy, chcąc otrzymać emeryturę muszą same zgłosić się i złożyć odpowiednie dokumenty. Gdyby jednak okazało się, że renta jest wyższa niż wyliczona emerytura - można cofnąć wniosek i pozostać na poprzednim świadczeniu.
Składając wniosek, należy mieć przy sobie dokumenty potwierdzające wcześniejsze zatrudnienie i zarobki. Trzeba zwrócić uwagę, czy wszędzie są postawione wymagane pieczątki.
justyna.f@bialystokonline.pl