O nowej konstytucji ma zdecydować naród

2018.02.19 18:00
Spotkanie konsultacyjne dotyczące referendum konstytucyjnego, do którego ma dojść jeszcze w tym roku, odbyło się poniedziałek (19.02) w Białymstoku.
O nowej konstytucji ma zdecydować naród
Fot: MN
Paweł Mucha (z lewej) i konstytucjonalista prof. Dariusz Dudek z KUL

W poniedziałek (19.02) w Białymstoku odbyło się spotkanie z udziałem Pawła Muchy – ministra w kancelarii Prezydenta RP. Były to konsultacje dotyczące referendum ws. zmiany konstytucji, do którego ma dojść w tym roku.

- Nasze spotkania to jest realizacja zapowiedzi Prezydenta RP, który wskazał, że po 20 latach obowiązywania konstytucji z 1997 r. nadszedł czas na debatę z dojrzałym polskim społeczeństwem, co do potrzeby zmiany konstytucji i kierunków zmian w tej konstytucji – mówił w Białymstoku Paweł Mucha.

Z pomysłem referendum dotyczącym konstytucji wyszedł sam prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział to w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Chciałby, żeby doszło do niego w okolicach 11 listopada. Nowa konstytucja, gdyby pomysł został przyjęty, miałaby natomiast zostać uchwalona w 2021 r., tj. na 100-lecie Konstytucji Marcowej.

Konsultacje są prowadzone, po to żeby w referendum, oprócz pytania o to, czy zmiana jest potrzebna, pojawiły się także zagadnienia na temat najważniejszych spraw, które miałby zostać umiejscowione w nowym akcie normatywnym.

- Chcemy dyskusji w ramach społecznego modelu stanowienia prawa. Prezydent wyraźnie zapowiadał, że nie chce sytuacji z 1997 r., kiedy nie było wyboru między obywatelskim projektem konstytucji, a tym, który stanowił efekt prac komisji konstytucyjnej. My chcemy, żeby ten proces tworzenia nowej konstytucji, to był proces, w którym decyduje naród – tłumaczy prezydencki minister.

Spotkanie w Białymstoku było jednym z ostatnich, regionalnych spotkań z mieszkańcami. To nie jest jednak koniec debaty. W planach jest jeszcze szereg wydarzeń związanych z dyskusją na temat referendum i samej konstytucji. Rośnie pula pytań, które są na bieżąco przygotowywane, jednak ostateczna lista, z którą spotkamy się w lokalach referendalnych, będzie ograniczona do tych najistotniejszych.

- Jesteśmy na etapie dość zaawansowanym. Prawnicy pewne propozycje pytań już formułują na podstawie konsultacji, które były przeprowadzone. Wyodrębniliśmy 18 obszarów zagadnień, które naszym zdaniem mogłyby być podstawą zadania pytań – zapewnił Paweł Mucha.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1783 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39