Wojna w Ukrainie i kryzys klimatyczny sprawiły, że energia będzie coraz droższa. Dlatego z inicjatywy Fundacji Stocznia i Centrum Nauki Kopernik odbywają się narady obywatelskie w całej Polsce. Jak tłumaczą organizatorzy, ponad 1 mln rodzin w Polsce jest zagrożonych ubóstwem energetycznym, co oznacza, że nie mogą opłacić rachunków za energię lub robią to kosztem innych, ważnych dla rodziny wydatków: wyżywienia czy wizyty u lekarza. Konsekwencje ubóstwa energetycznego dotyczą nas wszystkich. Jego skutkiem jest choćby smog, który pochodzi ze starych urządzeń grzewczych.
- Dociera do nas, że będzie coraz trudniej. W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej, miarą naszej długofalowej odporności i solidarności z Ukrainą jest nie tylko zdolność do organizacji bieżącej pomocy uchodźcom, ale również pogodzenie się z wyższymi kosztami energii, jako pewnym koniecznym wyrzeczeniem. To musi być wybór świadomy - mówi inicjator narad Jakub Wygnański z Fundacji Stocznia.
Jak dodaje, te problemy mogą być rozwiązane wyłącznie poprzez współpracę mieszkańców, władz lokalnych i regionalnych oraz rządu. Dlatego w całej Polsce rozpoczęły się narady obywatelskie na temat kosztów energii.
- Celem tego spotkania jest podzielenie się wiedzą na temat ubóstwa energetycznego, ale przede wszystkim wspólne poszukanie rozwiązań dla zmniejszenia społecznych skutków zwiększających się kosztów energii. Takie rozwiązania już są, ale warto poszukać kolejnych, jeszcze lepszych - tłumaczy dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji SocLab, która organizuje naradę w Białymstoku.
Narady obywatelskie odbywają się od maja w całej Polsce. Ich efektem będą rekomendacje, które zostaną przekazane zarówno władzom centralnym, regionalnym jak i lokalnym. Jesienią tego roku odbędzie się również ogólnopolski panel obywatelski na temat kierunków rozwoju energetyki w Polsce. Rekomendacje z obecnych lokalnych narad będą podstawą do dalszej dyskusji.
8 czerwca narada obywatelska o kosztach energii odbędzie się również w Białymstoku. Spotkanie jest skierowane do wszystkich mieszkańców zainteresowanych tematem zmian w energetyce, ubóstwem energetycznym czy smogiem. Zaproszeni zostały również przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się osobami zagrożonymi ubóstwem, władze lokalne i regionalne, instytucje skupiające się na ochronie środowiska, doradcy energetyczni.
Szczegóły wydarzenia: Narada obywatelska na temat kosztów energii.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl