Do naszego miasta zawitał projekt "Etnograf", który tworzą Katarzyna "Katka" i Maciej "Kamer" Szymonowicz. Artyści przez kilka dni będą malowali mural na ścianie bloku przy ulicy Zwierzynieckiej 7.
Wycięte z natury
Katarzyna Dyga-Szymonowicz, od lat zajmująca się tworzeniem autorskiej wycinanki, przygotowała na tę okazję projekt wzorów, z których Maciej Szymonowicz stworzył kompozycję muralu i za pomocą szablonów przeniesie je na ścianę bloku. Pracę zatytułowali "Wycięte z natury", gdyż forma i kompozycja muralu nawiązują bezpośrednio do tradycyjnej ludowej wycinanki z Podlasia, łącząc formy tradycyjne ze współczesnym ujęciem tematu.
- Zainspirowaliśmy się podlaską legendą o Witku Ptaszniku, który żył w lesie pośród ptaków - wyjaśnia Maciej Szymonowicz.
Zdradza, że w dolnej części znajdą się zielone motywy roślinne, wyżej - głowy lisów utrzymane w pomarańczowo-żółtych kolorach. W projekt muralu został też wkomponowany adres bloku - Zwierzyniecka 7. Taki wymóg postawiła spółdzielnia mieszkaniowa. W wycinance zostaną umieszczone również dwie turkawki - to zagrożony gatunek ptaka. Będą one nawiązywały do tradycyjnych podlaskich wzorów. Kontur wycinanki pozostanie czarny.
Katarzyna Dyga-Szymonowicz podkreśla, że praca nad muralem to pewnego rodzaju spotkanie "nowego" ze "starym". Wycinanka ma bowiem ludową formę, a szablon - za pomocą którego zostanie ona przeniesiona na ścianę - pochodzi ze street artu.
Kolory na muralu pojawią się jeszcze dziś. Maciej Szymonowicz, pytany o termin zakończenia prac nad muralem, wymienia datę 21 sierpnia. Niewykluczone jednak, że muralowa wycinanka powinna być gotowa wcześniej.
Kultura ludowa i nowoczesność
Akcja Folk on the Street organizowana jest przez WOAK od 2012 roku. Jej misją jest promocja i popularyzacja w nowoczesny sposób dziedzictwa kultury ludowej województwa podlaskiego. Co roku inicjowane i wspierane są działania artystyczne, które w kreatywny sposób łączą inwencję artysty z bogactwem kultury ludowej.
Podczas każdej edycji Folk on the Street najbardziej spektakularnym z działań jest bez wątpienia stworzenie muralu na jednym z białostockich budynków. W 2012 organizatorzy zaprosili do współpracy białoruskich i polskich artystów tzw. street artu, a w 2013 roku przy białostockiej al. Piłsudskiego w ramach akcji powstała spektakularna praca "Legenda o wielkoludach" autorstwa Natalii Rak, przedstawiająca olbrzymią dziewczynkę z konewką. Mural odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale również na świecie, został zauważony m.in. przez CNN i zagraniczne strony zajmujące się street artem (np. portal Street Art Utopia, na którym białostocka praca znalazła się w zestawieniu 106 najlepiej ocenianych prac roku 2013).
anna.d@bialystokonline.pl