Religioznawstwo w ofercie UwB
W ofercie Wydziału Historyczno-Socjologicznego od roku akademickiego 2016/2017 można będzie studiować religioznawstwo. Pomysłodawcy są pewni, że nowy kierunek jest przyszłościowy i będzie cieszył się zainteresowaniem młodych ludzi.
- Jesteśmy przekonani, że w regionie, który jest tak bardzo zróżnicowany pod względem religii i tradycji z nią związanych, religioznawstwo będzie atrakcyjną propozycją dla kandydatów. Zwłaszcza, że mamy teraz do czynienia z globalizacją i dużymi ruchami migracyjnymi na terenie Europy. Osoby z dużą wiedzą o największych religiach, ich genezie, podobieństwach i różnicach będą bardzo potrzebne także w naszym społeczeństwie. Taka wiedza jest wręcz niezbędna dla rozwijania dialogu i umiejętności współżycia w różnorodnym pod względem religijnym świecie - wyjaśnia dr Tomasz Mojsik, koordynator nowego kierunku.
Osoby, które zdecydują się studiować religioznawstwo, będą mogły wybierać spośród dwóch modułów specjalizacyjnych. Jeden z nich skupi się na religijności województwa podlaskiego i będzie realizowany we współpracy z katedrami teologii katolickiej i prawosławnej UwB. Kolejny będzie zaś dotyczył zjawisk międzynarodowych - np. konfliktów religijnych czy kryzysu migracyjnego.
Gdzie znajdziemy pracę po takim kierunku? Jego pomysłodawcy uważają, że zdobyta wiedza przyda się w każdym miejscu, gdzie jest stały kontakt z osobami różnych religii i kultur. Zatrudnienia można więc będzie szukać m.in. w instytucjach kultury, mediach, wydawnictwach, organizacjach pozarządowych oraz służbach, które zajmują się migrantami i dialogiem społecznym (np. straż graniczna, administracja samorządowa). Władze Uniwersytetu w Białymstoku mają nadzieję, że nowy kierunek zainteresuje także katechetów, bowiem da im nowe narzędzia do nauczania religii.
Nowości na Wydziale Matematyki i Informatyki
Większy wybór będą też mieli studenci matematyki.
Osoby uczące się na studiach I stopnia mogą wybrać specjalność: bezpieczeństwo informacji. Jak informuje uczelnia, w programie nauczania oprócz przedmiotów ogólnomatematycznych znajdą się zajęcia dotyczące takich zagadnień jak kryptografia, metody zarządzania informacją i ryzykiem informacyjnym, metody tworzenia i zabezpieczania baz wiedzy.
- Specjaliści w zakresie nawiązywania sprawnej i bezpiecznej łączności, zabezpieczania informacji przed nieuprawnionym użyciem czy szacowania ryzyka związanego ze złamaniem takich zabezpieczeń są potrzebni niemal we wszystkich instytucjach i podmiotach gospodarczych wykorzystujących narzędzia cyfrowe w swojej działalności. Nowa specjalność była konsultowana z przedsiębiorcami z Wydziałowej Rady Konsultacyjnej - podają władze UwB.
Studenci będą też mogli wybrać inną specjalność: matematykę teoretyczną, która znajdzie się w ofercie studiów II stopnia.
Przypominamy, że od listopada ubiegłego roku na kierunku filologia pojawiła się nowa specjalność, jaką jest etnofilologia białoruska (zobacz: Nowa specjalność na Uniwersytecie w Białymstoku).
justyna.f@bialystokonline.pl