Pieniądze będą wcześniej - w jakim przypadku?
Każdy, kto pobiera z ZUS-u świadczenia długoterminowe - takie jak emerytury i renty - z niecierpliwością oczekuje na przelew bankowy lub wizytę listonosza. Takie osoby otrzymują je zawsze w określonym terminie płatności. Niektórzy jednak listopadowe świadczenie otrzymają nieco wcześniej. Jaka jest tego przyczyna?
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia emerytalno-rentowe wypłaca w kilku terminach: 1.. 5., 6., 10., 15., 20 i 25 dnia miesiąca. Jeśli termin płatności świadczenia przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, to świadczenie wypłacane jest wcześniej- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.
Coraz więcej osób wybiera przelew zamiast wizyty listonosza
Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia wypada na 1 listopada, otrzymają emerytury i renty do 31 października. Dotyczy to zarówno świadczeń, które przynosi listonosz, jak i tych, które trafiają na rachunki bankowe.
- Do 3 listopada swoje emerytury i renty otrzymają osoby, których termin płatności świadczenia przypada na 5 listopada. Listopadowe wypłaty, które powinny trafić do uprawnionych 25 dnia miesiąca, również zostaną przekazane wcześniej, gdyż ten dzień przypada na sobotę – dodaje rzeczniczka.
Coraz więcej osób otrzymuje świadczenia przelewem i nie musi czekać na wizytę listonosza. W województwie podlaskim poziom ubankowienia świadczeń długoterminowych wynosi 80 proc. seniorów, którzy jeszcze nie mają konta w banku.
ZUS zachęca, aby rozważyli wybranie bezpiecznej, bezgotówkowej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów. Konto w banku to swobodny dostęp do pieniędzy. Otrzymując wypłatę emerytury czy renty na rachunek bankowy, nie muszą czekać, aż listonosz zapuka do ich drzwi.
24@bialystokonline.pl