Na Wydziale Filologicznym pojawią się dwie specjalności na studiach stacjonarnych II stopnia: filologia rosyjska – przekładoznawstwo oraz filologia angielska. Osoby, które skorzystają z pierwszej opcji, będą mogły później znaleźć zatrudnienie w mediach, biurach tłumaczeń czy firmach prowadzących działalność gospodarczą. Drugi z kierunków jest skierowany przede wszystkim do absolwentach studiów licencjackich o specjalnościach: filologia angielska oraz język angielski stosowany z językiem hiszpańskim bądź rosyjskim.
Nowy kierunek pojawi się też na Wydziale Prawa. Utworzone zostaną studia II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Jest to forma uzupełnienia dotychczas obowiązującej oferty uczelni, bowiem studia licencjackie o tym profilu zostały utworzone już kilka lat temu. Uczelnia podaje, iż bezpieczeństwo narodowe cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi z naszego regionu.
Wydział Ekonomiczno-Informatyczny w Wilnie uruchomi niebawem kierunek europeistyka na studiach I stopnia. Jesienią ubiegłego roku białostocka uczelnia, we współpracy z Centrum Pracy i Badań Socjalnych przy rządzie Litwy oraz Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna", przeprowadził ankietę wśród młodych Polaków mieszkających na Litwie. Z badań tych wynika, iż europeistyka jest tam najbardziej pożądanym kierunkiem, który chciałoby studiować kilkadziesiąt osób.
Nowością na studiach podyplomowych jest zarządzanie samorządami. Kierunek ten ma na celu m.in. przygotowanie kadry kierowniczej jednostek samorządu terytorialnego różnych szczebli oraz liderów lokalnych, którzy będą odpowiedzialni za wzmocnienie rozwoju lokalnego i regionalnego. Szczególny nacisk będzie kładziony na aktualne problemy nurtujące samorządy, czyli np. obowiązek przygotowywania i monitorowania
wieloletnich prognoz finansowych.
justyna.k@bialystokonline.pl