W środę (8.04) weszła w życie ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo świadkom w sprawach karnych. Ustawa określa zasady, warunki i zakres stosowania środków ochrony i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka oraz osób im najbliższych, jeżeli w związku z postępowaniem karnym lub postępowaniem karnym skarbowym istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia tych osób.
Do środków ochrony i pomocy należą: ochrona na czas czynności procesowej, ochrona osobista oraz pomoc w zakresie zmiany miejsca pobytu. Ochrona na czas czynności procesowej polega na obecności policjanta w pobliżu osoby chronionej w trakcie czynności procesowej z jej udziałem, w drodze do miejsca przeprowadzenia na rozprawę i z powrotem.
Ochrona osobista może zostać udzielona w przypadku spełnienia łącznie kilku warunków: wysokiego stopnia zagrożenia dla życia lub zdrowia osoby chronionej w związku z postępowaniem karnym lub karnym skarbowym lub jeżeli zachodzi konieczność długotrwałej ochrony. Ochrona osobista polega między innymi na obecności funkcjonariuszy Policji w pobliżu osoby chronionej.
lukasz.w@bialystokonline.pl