1 stycznia zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych. I tak np. resort zdrowia zdecydował o objęciu refundacją leku Spinraza (nusinersen), dzięki czemu bezpłatny dostęp do niego uzyskają wszyscy polscy pacjenci chorzy na rdzeniowy zanik mięśni. Ministerstwo szacuje, że będzie to około 700 osób. Nusinersen to jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii SMA – choroby genetycznej niszczącej mięśnie i nerwy, w konsekwencji prowadzącej do ciężkiej niepełnosprawności, a często do śmierci. Nusinersen jest obecnie - formalnie - refundowany w 22 europejskich krajach.
Pojawiła się też dobra wiadomość dla osób, które zmagają się z rakiem płuca. Na listę refundacyjną – od nowego roku - wchodzi Tecentriq (atezolizumab). Poza tym rozszerzona zostanie populacja pacjentów onkologicznych, dla których dostępny będzie lek Xalkori (crizotinibum).
Inna zmiana to objęcie refundacją Venclyxto (Venetoclaxum) w ramach nowego programu lekowego "Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem".
Ponadto nowa lista leków refundowanych zawiera zmiany korzystne dla chorych dzieci. Na początek warto wspomnieć o tym, że utrzymano refundację dla leku Diacomit, stosowanego przy ciężkiej dziecięcej padaczce lekoopornej. Z kolei maluchy z wadami sercami manifestującymi się zmianami hemodynamicznymi (zaburzeniami krążenia) będą miały zabezpieczony dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS (syncytialny wirus nabłonka oddechowego), który co roku atakuje około 90% dzieci do 2. roku życia.
Ogólnie do najnowszej listy refundacyjnej dodano dokładnie 44 produkty. Z kolei dla dokładnie 2382 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne od 1 gr do 84,94 zł, a dla 296 ceny detaliczne wzrosną od 1 gr do 1,11 zł.
dorota.marianska@bialystokonline.pl