"Białe niedźwiedzie" to stereotyp, którym określa się tereny województwa podlaskiego – jako miejsce odległe od centrum, pustynię kulturalną, martwy teren, zimny i nieprzyjazny koniec świata. Takie postrzeganie ma zmienić projekt WidziMisie. Przygotowuje go urząd marszałkowski we współpracy z nauczycielami i uczniami z Liceum Plastycznego w Supraślu. Akcja performatywna ma zmienić stereotyp, choćby poprzez użycie słowa "Misie" – jako przyjazne, budzące ciepłe uczucia, radosne i wesołe. Działania mają zaskakiwać, ale też skłaniać do zastanowienia się nad funkcjonowaniem różnego rodzaju stereotypów i potrzebą ich łamania.
Misie duże i małe, z jednej strony białe, z drugiej kolorowe, zostaną rozstawiane w 6 punktach Białegostoku. Pojawią się 1 kwietnia, a oglądać je będzie można przez okres 2-3 tygodni.
Jednego misia dużego będzie można zobaczyć w budynku dworca PKP, dwa duże i jednego małego - przed Teatrem Dramatycznym, po jednym dużym i dwóch małych niedźwiadkach stanie przed Galerią Alfa i Książnicą Podlaską, zaś w okolicy Białostockiego Teatru Lalek pojawią się 2 małe. Na Rynku Kościuszki misie – 2 duże i 3 małe - spotkamy trochę później. 3 kwietnia – przy fontannie, a 4 kwietnia od strony Cafe Esperanto.
Akcja WidziMisie ma nie tylko poprawiać humor, ale też promować: województwo i miasto jako miejsca otwarte na inność, mieszkańców – jako osoby potrafiące żartować ze stereotypów oraz konkretne punkty Białegostoku, uczęszczane przez dużą liczbę mieszkańców i gości.
Misie wykonali uczennice i uczniowie Liceum Plastycznego w Supraślu pod kierownictwem Katarzyny Zabłockiej.
ewelina.s@bialystokonline.pl