- Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt w naszym, polskim kalendarzu. I zależy nam na tym, by nie ograniczać się tylko do tego, by być podczas oficjalnych uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, ale chcielibyśmy, by to święto miało też troszeczkę inny charakter, byśmy mieli okazję, mimo że to listopad, świętować nieco bardziej radośnie - mówi wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.
Obchody związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczną się już 10 listopada. Wówczas w samo południe pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku zostaną złożone kwiaty.
Będzie sporo wydarzeń towarzyszących
W tym roku 11 listopada, oprócz oficjalnych uroczystości, czyli liturgii w katedrze pw. św. Mikołaja przy ul. Lipowej (godz. 8.30), mszy w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej (godz. 11.00) oraz w modlitwie w intencji ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej (godz. 12.00) oraz głównych obchodów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego o godz. 12.30 przygotowano wydarzenia towarzyszące.
- Przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które będą służyły temu, by wspólnie cieszyć się z tego, że Polska jest niepodległym krajem. Będziemy rozdawali po raz kolejny lizaki i słodkie niespodzianki, dla tych, którzy pojawią się na placu przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Później, w imieniu prezydenta miasta Białegostoku zapraszamy do posmakowania tradycyjnej grochówki, która będzie rozdawana w rejonie ratusza. Następnie o 14.00 będą biegi, bo biegowo też można uczcić odzyskanie niepodległości. Szereg działań przygotowaliśmy też jako ośrodki kultury - mówi Rafał Rudnicki. - Zależy nam, by białostoczanie aktywnie w tych wszystkich wydarzeniach, brali udział, do czego serdecznie zapraszamy.
W tym roku aż 1300 osób weźmie udział w wydarzeniach spod szyldu Biegnę dla Niepodległej. Do pokonania będą dwa dystanse. W związku z imprezą nastąpią utrudnienia w kursowaniu autobusów linii, których trasa przebiega przez centrum miasta. Zmianie ulegną trasy linii: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 24, 26, 28, 29, 30, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 107, 108, 109, 111, 112.
Atrakcje w Muzeum Wojska
11 listopada jak zawsze czynne będzie Muzeum Wojska, gdzie bezpłatnie będzie można zwiedzać wszystkie wystawy.
- Chcemy też przybliżyć okres mało znany białostoczanom. Wszyscy wiemy, że Białystok odzyskał 19 lutego 1919 r. niepodległość, jednak też 11 listopada przez parę dni próbowano tą niepodległość, tak jak reszta kraju i tu wprowadzić. Chcemy przybliżyć postacie, które wówczas 11-13 listopada chciały nasze miasto wyzwolić spod okupacji niemieckiej. I o tych ludziach będziemy opowiadać. Zaczniemy o 9.30, będzie prezentacja wystawy 11 postaci, które naszym zdaniem warto przypomnieć. O 11.00 będzie wykład Marka Gajewskiego na temat białostockiej niepodległości, tej wczesnej. O godz. 14.00 będzie oprowadzenie kuratorskie po wystawie "11 dla Niepodległej". W międzyczasie będzie nam towarzyszył 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy ze swoim sprzętem, więc dla miłośników militariów też coś się znajdzie - mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska.
Prezydent zachęca, by w tym dniu całe miasto przybrało biało-czerwone barwy:
- Całe miasto będzie jak zawsze udekorowane biało-czerwonymi flagami, autobusy komunikacji miejskiej także będą udekorowane flagami, będziemy rozdawali biało-czerwone kokardy, dlatego prośba do białostoczan, by nie zapomnieli wywiesić na swoich domach, miejscach zamieszkania biało-czerwonych flag, by ten Białystok był biało-czerwony nie tylko od tej strony oficjalnej – mówi Rudnicki.
Program obchodów
10 listopada
- godz. 12.00 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku.
11 listopada
- godz. 8.30 - liturgia w katedrze pw. św. Mikołaja przy ul. Lipowej;
- od godz. 9.30 można odwiedzać Muzeum Wojska Polskiego;
- godz. 11.00 - msza w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej ;
- godz. 12.00 – modlitwa w intencji ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej
- godz. 12:00 wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na dziedzińcu Muzeum Podlaskiego;
- godz. 12.30 - główne obchody pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku;
- godz. 14.00 – bieg Biegnę dla Niepodległej – trasa 1918 m
- godz. 14.15 – bieg Biegnę dla Niepodległej - trasa 10 km
Zobacz również:
Narodowe Święto Niepodległości z Muzeum Wojska
Narodowe Święto Niepodległości z Muzeum Podlaskim w Białymstoku
Patriotyczny spacer po Galerii Wielkich Polaków
justyna.f@bialystokonline.pl