Napompowana jak balon. A wszystko przez nadmiar wody i złe nawyki

2018.07.18 07:40
Budzisz się rano i czujesz się cięższa? Puchną Ci dłonie, nogi i masz wzdęty brzuch? Za twoje złe samopoczucie może odpowiadać... woda. Oczywiście nie da się bez niej żyć i normalnie funkcjonować, ale jej nadmiar w organizmie może zaszkodzić...
Napompowana jak balon. A wszystko przez nadmiar wody i złe nawyki
Fot: pixabay.com

Nadmiernemu gromadzeniu wody w organizmie często towarzyszy uczucie ogólnej ciężkości, osłabienia, zmęczenia i pogorszenia samopoczucia. A przyczyny takiego stanu mogą być zróżnicowane.

Za błędy żywieniowe się płaci

We wszystkim trzeba mieć umiar, również w spożywaniu soli. Jej nadmiar w diecie, to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania obrzęków.

- Nadmiar soli w diecie w głównej mierze przyczynia się do braku równowagi sodowo-potasowej w organizmie człowieka. Taki stan doprowadza do nieprawidłowego ciśnienia osmotycznego, co wiąże się z brakiem właściwego uwodnienia komórek i przestrzeni międzykomórkowej. Nadmiar sodu w organizmie zabiera wodę z komórek, która przedostaje się do tkanek, gdzie zalega i powoduje obrzęki - mówi w rozmowie z portalem BiałystokOnline Agnieszka Bartczak, dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse Białystok - Nowe Miasto.

Alkohol i napoje odwadniające

Nadużywanie alkoholu i napojów, które działają odwadniająco, to kolejne czynniki, które wpływają na opuchliznę. Alkohol powoduje rozszerzanie naczyń oraz przyczynia się do odwadniania organizmu. Podobne działanie może wykazywać zbyt częste picie mocnej kawy czy herbaty.

Mała aktywność fizyczna lub jej brak

Siedząca praca i brak aktywności fizycznej sprzyja powstawaniu obrzęków, ponieważ zmniejszona aktywność i ograniczone ruchy zwłaszcza utrudniają krążenie, a przede wszystkim prawidłowy przepływ krwi przez sieć naczyń, a skutkuje to zatrzymaniem płynów w tkankach.

Zmień sposób żywienia

Nasza dieta powinna bazować na żywności nieprzetworzonej i jak najbardziej naturalnej. Warto też zrezygnować ze stosowania soli jako dodatku do potraw, a postawić na zioła i naturalne przyprawy (np. kminek, koper włoski czy miętę).

- Nadmiaru płynów z organizmu można pozbyć się pijąc odpowiednią ilość wody, od ok. 2 do 2,5 litra dziennie, najlepiej w postaci wody niegazowanej. Dodatkowo można wspierać się owocowymi herbatami, ziołowymi naparami z łopianu, czarnego bzu, pokrzywy czy mniszka lekarskiego. Wszystkie wyżej wymienione zioła mają właściwości diuretyczne, przez co oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii - dodaje dietetyk Agnieszka Bartczak z Naturhouse Białystok - Nowe Miasto.

Zrezygnuj z używek i więcej się ruszaj

Doskonała recepta na poprawę krążenia to aktywność fizyczna. Warto spacerować, korzystać ze schodów zamiast windy. Każdy powinien znaleźć swoją ulubioną aktywność i poświęć na nią kilkanaście minut dziennie. Czy to będzie bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, z pewnością poprawi samopoczucie i korzystnie wpłynie na zdrowie.

Oczyszczenie ma zwolenników i przeciwników

Za oczyszczenie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii w znacznym stopniu odpowiadają takie organy jak: wątroba i nerki, a nie sama żywność. Aczkolwiek odpowiednio zestawiona dieta może pomóc w zapobieganiu gromadzenia się szkodliwych związków w organizmie.

- Nie jesteśmy zwolennikami żadnych metod detoksu i oczyszczania organizmu, które naszym zdaniem są głównie akcją marketingowa - mówi dietetyk Kamila Kulesza z poradni dietetycznej "Smaczna Terapia".

Wiele osób, zarówno specjalistów, jak i laików jest zdania, że oczyszczanie organizmu z toksyn jest zbędne, ponieważ organizm oczyszcza się sam m.in. dzięki pracy nerek i wątroby. Zdaniem dietetyków warto dbać o swoje zdrowie i samopoczucie na co dzień. Rezygnacja z używek, ruch i zdrowa, bogata w warzywa oraz owoce dieta, a także spożywanie lekkostrawnych potraw to już początek sukcesu i klucz do dobrego samopoczucia.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1840 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39