Najnowszy znaczek Poczty Polskiej. Przedstawia podlaską atrakcję

2023.06.29 18:14
Poczta Polska wprowadziła do obiegu nowy znaczek. Jest na nim przedstawione zdjęcie Śluzy Tartaku, który jest widoczny z lotu ptaka. Śluza istnieje na Podlasiu od XIX wieku.
Najnowszy znaczek Poczty Polskiej. Przedstawia podlaską atrakcję
Fot: Poczta Polska
Śluza Tartak na znaczku Poczty Polskiej "Kanał Augustowski"

Poczta Polska wprowadziła do obiegu nowy znaczek o nazwie "Kanał Augustowski". Jest na nim przedstawione zdjęcie Śluzy Tartak z lotu ptaka, która jest trzynastą śluzą na Kanale Augustowskim. Nie była zaplanowana w oryginalnym projekcie, jednak jej budowa okazała się konieczna ze względu na wysoki stan wód, który niszczył urządzenia hydrotechniczne. Jej wybudowanie zajęło rok, a czego rozpoczęcie budowy nastąpiło w 1837 roku, a zakończenie w 1838. Kierownikiem budowy był inżynier Jakub Szeffer.

Oryginalna budowla Śluzy Tartak została zniszczona i stała w ruinie przez długi okres czasu, aż do remontu generalnego we współczesnych czasach. Została ponownie oddana do użytku w 2014 roku. Warto tutaj zaznaczyć, że sam kanał leży tylko kilka kilometrów od granicy z Białorusią, co pozwala na swobodne przepłynięcie w kierunku granicy wodnej z krajem sąsiednim.

Na wzgórzu niedaleko Śluzy Tartak, znajduje się zachowany w oryginale, jeszcze z czasów budowy samej śluzy, dom mieszkalny śluzowego z XIX wieku. Niedaleko znajduje się także staw i zarastające starorzecze Czarnej Hańczy. Ponadto, w książce "Po Ziemi Augustowskiej" napisanej przez Irenę i Wojciecha Baturów, znajduje się informacja, iż w miejscu wybudowanej śluzy, od 1782 roku stał należący do skarbu litewskiego tartak poruszany kołem wodnym i to właśnie od niego pochodzi nazwa obiektu.

Z informacji o samym znaczku, wzdłuż jego dolnej krawędzi został umieszczony napis POLSKA oraz oznaczenie jej wartości. Wzdłuż górnego brzegu został natomiast umieszczony napis "Kanał Augustowski". Znaczek kosztuje 3,90 zł.

Z technicznych informacji, został wyprodukowany techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym. Jego format to 40,5 x 40,5 mm. Nakład, w którym został wyprodukowany obejmuje 135 000 sztuk. Zostały wydrukowane w kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym, czarnym, zielonym i srebrnym.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1944 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39