Nadchodzi Festiwal Kultury Żydowskiej. W planach warsztaty, koncerty i wykłady

2024.06.13 08:08
XVII Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk" rozpocznie się już w najbliższą sobotę (15 czerwca) i potrwa do wtorku. W planach są wykłady, koncerty i warsztaty.
Nadchodzi Festiwal Kultury Żydowskiej. W planach warsztaty, koncerty i wykłady
Fot: Materiały organizatora
Bohaterka festiwalu - Rosa Raisa

Już w najbliższą sobotę (15 czerwca) w naszym mieście rozpocznie się XVII Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk". Wydarzenie te będzie doskonałą okazją do spotkania z kulturą i tradycją żydowską. W bogatym repertuarze imprezy z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia jest wolny. Jedynie na koncert w Kinie Forum obowiązują bezpłatne wejściówki.

Szczegółowy program festiwalu

W sobotę (15 czerwca), dokładnie o godzinie 19:00 w Kościele Matki Bożej Fatimskiej odbędzie się koncert organowy inaugurujący festiwal. Wystąpią przed nami Giovanni Petrone (Włochy) oraz Marek Kulikowski (Polska). Usłyszymy muzykę skomponowaną przez żydowskich twórców: Felixa Mendelssohna Bartholdy`ego, Petera Ebena, Samuela Sheidta oraz Jehana Alaina.

Na niedzielę (16 czerwca) zaplanowano kilka atrakcji. O godzinie 14:00 w Galerii im. Sleńdzińskich odbędzie się spotkanie autorskie z Zofią Rajfer i promocja jej książki "Lechaim. Za życie". Rozmowę poprowadzi Henryk Rajfer.

O godzinie 16:00, na placu przy białostockim Ratuszu będziemy mogli uczestniczyć w koncertach trzech intrygujących zespołów. Na festiwalowej scenie zobaczymy:

Siostry Czesława i Zofia Rajfer (Izrael) oraz Henryk Rajfer (Polska). Od lat zachwycają publiczność swoimi interpretacjami pieśni i piosenek żydowskich. Śpiewają w języku polskim, jidysz i hebrajskim.

Następnie zaprezentuje się ukraiński zespół Nata & Evgeny. Ich muzyka to połączenie tradycyjnego szofaru z nowatorskim wykorzystaniem gitary klasycznej i efektów elektronicznych. Artyści nieustannie eksperymentują z różnymi formami podczas występów na żywo, co gwarantuje widowni silne, niepowtarzalne emocje.

Wieczór zakończymy koncertem izraelskiego Nizan Trio w składzie: Yonatan Nitzan, David Dagmi oraz Oz Yechiely. Muzycy łączą w swoich kompozycjach niepowtarzalne brzmienie izraelskich pieśni ludowych i hebrajskich z bogactwem nowoczesności – jazzu i muzyki świata.

Na ten sam dzień zaplanowano także warsztaty: Tańce żydowskie i izraelskie (prowadzone przez – Monikę Leszczyńską), Kuchnia żydowska i izraelska – zasady i degustacja (Restauracja TEJSZA z Tykocina) oraz Symbole judaizmu i Izraela, czyli konkurs plastyczny dla dzieci.

W poniedziałek (17 czerwca) zaczniemy od wykładu dr Małgorzata Frąckiewicz - językoznawczyni, regionalistki i popularyzatorki wiedzy o językowo-kulturowej tożsamości mieszkańców ziemi łomżyńskiej. Prelekcja zatytułowana "Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie" odbędzie się o godzinie 18:00 w Auli Pałacu Branickich. Spotkanie te dotyczy cyklu wydawniczego Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

Na godzinę 19.00 zaplanowano pokaz artystyczny "Nie tylko tango…". Będzie to opowieść o losach tego gatunku w międzywojennej Polsce przeplatana muzycznymi przykładami. Sylwia Najah – aktorka Teatru Żydowskiego - zaśpiewa dla nas nie tylko same tanga, ale i utwory napisane w języku jidysz, wprost z jej teatralnego repertuaru. Artystce na scenie towarzyszyć Marcin Adamczyk, który uraczy nas swoim śpiewem i grą na gitarze.

Ostatniego dnia festiwalu, we wtorek (18 czerwca) zobaczymy rezultaty współpracy kanadyjskich i polskich artystów oraz badaczy. Projekt "Ciche łzy" zainicjował producent muzyczny z Toronto - Daniel Rosenberg. Widowisko oparte jest na poezji napisanej przez Ocalałych z Holokaustu. Jak informują organizatorzy, większość piosenek, jakie usłyszymy o godzinie 18:00 w sali Kina Forum bazuje na dzienniku z czasów wojny Melanii Wessenberg, która obecnie mieszka w Toronto pod nazwiskiem Molly Applebaum.

Bohaterką festiwalu jest Rosa Raisa

Rosa Raisa, a właściwie Róża Bursztejn, Bursztyn, Burschstein była wybitną śpiewaczką, sopranistką. Urodziła się w rodzinie żydowskiej w Białymstoku. To właśnie w naszym mieście spędziła całe swoje dzieciństwo. Występowała w chórze Jakoba Bermana, który jako pierwszy zauważył jej talent. Wraz z całą swoją rodziną uciekła przed pogromami Żydów do Włoch, gdzie uczyła się śpiewu najpierw u Ewy Tetrazzini, potem w Konserwatorium San Pietro w Neapolu.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1811 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39