Dr hab. Karol Kramkowski z Zakładu Chemii Fizycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znalazł się w zespole opracowującym polski respirator w Krakowie. Docent jest doradcą ds. medycznych.
Urządzenie planowane jest jako konstrukcja lekka, łatwa w obsłudze, a przede wszystkim tania w produkcji. Zaletą urządzenia jest to, iż daje potężne możliwości diagnostyczne oraz ma niemal wszystkie istniejące tryby wentylacji.
Aparat jest już w pełni sprawny mechanicznie, końca dobiegają prace testowe na zdrowych ochotnikach i fantomach. Obecnie trwają działania przygotowawcze do przeprowadzenia badań klinicznych na pacjentach na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Inżynierowie z VentilAid blisko trzy tygodnie pracowali nad urządzeniem, które ma pomóc tym chorym na COVID-19, którzy mają problemy z oddychaniem. Nowy prototyp ma parametry zbliżone do wybranych funkcji profesjonalnych respiratorów, a dzięki bardzo niskiej cenie i możliwości obsługi przez personel z podstawowym przeszkoleniem ma odciążyć użycie profesjonalnego sprzętu i skrócić czas oczekiwania pacjentów na pomoc.
UMB ma otworzyć prototypowi VentilAid drogę do testów i certyfikacji medycznej.
24@bialystokonline.pl