Wskaźniki takie otrzymano biorąc pod uwagę zarówno monetarny, jak i niemonetarny wymiar biedy. W monetarnym aspekcie badań zestawiano roczny dochód gospodarstwa domowego, w niemonetarnym spróbowano zbadać rzeczywiste warunki życia ludzi. Tu analizowano styl życia (w nim możliwość wakacyjnego wyjazdu, spożycie mięsa, ogrzanie mieszkania czy przysłowiowe "wiązanie końca z końcem"); regularne spłaty należności czy wyposażenie, stan i otoczenie mieszkania. Dało to możliwość porównania rzeczywistego poziomu życia. I uwaga... Podlasie wypadło tu najlepiej!
Z pewnością wynik taki zaskoczy niejednego. Ubóstwo w naszym regionie dotyka tylko niecałe 12% jego mieszkańców. Najwięcej zagrożonych biedą Polaków mieszka w województwach łódzkim i dolnośląskim.
Porównanie samych dochodów Polaków dało przewidywalne wyniki: najbiedniejsze polskie regiony to lubelskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie. Podlasie pod tym względem plasuje się delikatnie poniżej średniej. W skali PKB na jednego mieszkańca nie wypadamy najlepiej, ale koszty utrzymania mamy znacznie niższe. W efekcie odczucie ubóstwa jest mniejsze. Najbogatsze pod względem dochodów okazały się Śląsk i Mazowsze.