Po pierwsze, złotówka jest bezpieczna, bo nie wiąże się z możliwością strat na wahaniach kursów walut. Po drugie, kredyty w rodzimym pieniądzu mają niższe marże, gdyż złotówkę instytucjom finansowym łatwiej jest pozyskać.
Doradcy z Money Expert przeanalizowali oferty polskich banków pod względem kredytu złotówkowego. Założyli, że zobowiązanie będzie zaciągnięte na 80 proc. wartości nieruchomości, a jego kwota to 191 tys. zł. Tyle dokładnie wyniosła średnia kwota kredytu hipotecznego udzielanego w złotych w zeszłym roku - taką informację podaje Związek Banków Polskich. Eksperci założyli też, że okres kredytowania to 30 lat, a wiek najstarszego kredytobiorcy nie przekracza 35 lat.
Według takich wskazań najmniejszymi kosztami całkowitymi kredytu, czyli sumą kosztów odsetek, prowizji i wyceny nieruchomości, może pochwalić się Bank Millennium. Na drugim miejscu znajduje się Bank Ochrony Środowiska, a na trzecim - ING Bank Śląski. Zaraz za czołówką uplasowali się BZW BK oraz Lukas Bank. W tych bankach miesięczna rata opisanego kredytu nie przekroczy 1 240 zł.