- Często nie wiemy, co robią wybrane przez nas władze, co interesującego dzieje się w naszej miejscowości. Uważamy, że informowanie mieszkańców i komunikacja z władzami mogą ten problem rozwiązać. Chodzi o to, aby zapraszać i mobilizować mieszkańców. Zachęcać ich, aby wrócili do wspólnoty samorządowej oraz stali się jej współgospodarzami - wyjaśnia Joanna Załuska, dyrektor programu "Masz Głos, Masz Wybór".
Organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, biblioteki, samorządy studenckie oraz inne lokalne instytucje mogą zgłaszać swój udział na stronie www.maszglos.pl. Aby zostać uczestnikiem akcji wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przejść do realizacji przynajmniej jednego z trzech proponowanych zadań:
MÓJ GŁOS MA ZNACZENIE - działać w ramach ogólnopolskiej kampanii profrekwencyjnej;
OTWARTA GMINA - kawiarenki obywatelskie, spotkania z radnymi lub posiedzenie komisji tematycznej w miejscu powszechnie uczęszczanym przez mieszkańców;
CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO W NASZEJ MIEJSCOWOŚCI - spotkanie przedstawiciela samorządu z mieszkańcami nt. planowanych działań na przyszły rok w oparciu o projekt budżetu.
Uczestnicy mogą liczyć na wsparcie organizatorów zarówno w formie merytorycznej (porady ekspertów, współpraca indywidualna z koordynatorami, przykłady dobrych praktyk, poradniki) oraz w formie bezpłatnych materiałów: plakatów, naklejek czy długopisów.
W latach 2006-2011 w akcję "Masz głos, masz wybór" zaangażowało się w ponad 1200 organizacji i grup nieformalnych. Uczestnicy działali na terenie 485 gmin z całej Polski.