Laureatami rankingu zostają firmy, które uzyskały największą sumę punktów za osiągnięte w ostatnich latach audytorskie wskaźniki efektywności. Rankingiem objęte są dwie grupy przedsiębiorstw. Pierwsza to firmy o przychodach co najmniej 100 milionów złotych, druga to co najmniej 1 miliard. Pozycja na liście nie zależy jednak od wielkości przedsiębiorstwa mierzonego wartością przychodów ogółem, ale od jego efektywności, dynamiki i płynności finansowej. Kryteria oceniania to w szczególności: rentowność obrotu, stopa zwrotu z aktywów i kapitału własnego, wydajność pracy i wskaźnik ogólnego zadłużenia.
Lista "Pereł Polskiej Gospodarki" jest otwarta, może rosnąć lub maleć w ciągu kolejnych lat. Stanowi więc swego rodzaju barometr gospodarczy i to decyduje o jej oryginalności w odniesieniu do innych rankingów. Ranking "Perły Polskiej Gospodarki" jest bowiem użyteczny dla oceny wzrostu gospodarczego kraju. Opracowane kryteria dają gwarancję bezstronności oceny.
Na 57 pozycji w tegorocznym rankingu wśród największych "Pereł Polskiej Gospodarki" znalazła się Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z Grajewa - lider polskiego mleczarstwa. Mlekpol jest jedyną firmą z branży, która została umieszczona na liście.
Na pierwszych pozycjach tegorocznej listy Pereł Polskiej Gospodarki wśród największych przedsiębiorstw (powyżej 1 mld PLN przychodów) znalazły się: KGHM Polska Miedź SA, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. i wałbrzyska Faurecia Sp. z o.o. W kategorii dużych firm najefektywniejszymi okazały się - PPiEZRiG "Petrobaltic" SA, PHZ Bartimpex SA i Commercial Union Powszechne Towarzystwo Emerytalne BPH CU WBK S.A.