To ósme zestawienie największych firm przygotowane przez dziennik "Rzeczpospolita". Stworzone ono zostało w oparciu o wyniki finansowe przedsiębiorstw za 2005 rok. SM Mlekpol z Grajewa awansował na liście o 14 oczek - na 134 miejsce z przychodami ze sprzedaży w wysokości ponad 1 473 mln. zł oraz udziałem exportu w sprzedaży 15,2 proc. W ubiegłym roku na nakłady inwestycyjne Mlekpol przeznaczył prawie 40 mln zł., a zatrudnienie wyniosło 1634 osoby. Spośród podlaskich firm przed Mlekpolem na liście znalazł się tylko augustowski BAT - pozycja 70. Natomiast za spółdzielnią z Grajewa znalazła się wysokomazowiecka Mlekovita (148), Pfleiderer Grajewo (209), Zakład Energetyczny Białystok (229), BOS (282) oraz Polmos Białystok (480).
- Tak wysoka pozycja w rankingu jest powiedzeniem naszej polityki jakości oraz orientacji na klienta - mówi Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol. - Stale rozwijamy naszą spółdzielnię, nieustannie inwestujemy w nowe linie technologiczne, podnosimy jakość produktów oraz poszerzamy ofertę dostosowując ją do rosnących potrzeb klientów. Takie oceny naszej firmy niezwykle cieszą i mobilizują do dalszej pracy.
W ubiegłym tygodniu listę 500 opublikował tygodnik "Polityka". W tym rankingu Mlekpol znalazł się na 119 pozycji z awansem o 15 oczek w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem. Obecnie Mlekpol jest niekwestionowanym mlecznym liderem w Polsce. Dziennie spółdzielnia jest w stanie wyprodukować ok. 1 mln litrów mleka UHT, 300 ton napojów fermentowanych, 140 ton masła i mixów maślanych, 120 ton mleka w proszku oraz 80 ton serów. Mlekpol posiada 39,9% udziału w rynku mleka UHT. Najchętniej wybieranym przez konsumentów mlekiem w Polsce jest "łaciate" produkowane przez grajewski Mlekpol. Ponadto spółdzielnia znana jest z takich marek jak "Milko", czy "Białe". W skład SM Mlekpol wchodzi siedem zakładów w: Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie i Bydgoszczy.