Miliony na pomoc ukraińskim dzieciom. Miasto Białystok zaczyna współpracę z UNICEF-em

2022.08.04 15:45
Do Białegostoku trafią fundusze z UNICEF-u, które zostaną przeznaczone na pomoc ukraińskim dzieciom. Umowę o tej współpracy podpisał przedstawiciel organizacji oraz prezydent Białegostoku.
Miliony na pomoc ukraińskim dzieciom. Miasto Białystok zaczyna współpracę z UNICEF-em
Fot: Malwina Witkowska

Białystok od początku wojny pomaga uchodźcom

Wojna w Ukrainie wybuchła 7 miesięcy temu, 24 lutego. Przez ten czas białostoczanie i miasto Białystok aktywnie włączyli się w pomoc na rzecz uchodźców. Prócz zbiórek, darów, noclegów, organizowano również wiele innych wydarzeń, dzięki którym matki z dziećmi mogły poczuć się bezpiecznie i rodzinnie. Jednym z nich była prawosławna Wielkanoc, którą miasto Białystok zorganizowało. Inną z form wsparcia był bieg "Sercem z Ukrainą" zorganizowany przez Fundację Białystok Biega. Dzięki niemu przekazano 20 tys. zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Miasto ponadto przyjęło dzieci z Rodzinnych Domów Dziecka w Ukrainie, które schronienie znalazły w dawnym budynku Domu Dziecka przy ul. 11 Listopada w Białymstoku. Unia Metropolii Polskich, której prezesem jest prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wydała specjalną książeczkę, dzięki której dzieci ukraińskie mogły mieć lepszy start. Miasto organizowało również pomoc w postaci TIR-ów z żywnością, lekami i innymi potrzebnymi rzeczami, które trafiły na Ukrainę. Przekazali również dwa autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej, które teraz jeżdżą po ulicach Lwowa.

Aktualnie do białostockich szkół i przedszkoli uczęszcza ponad 1 tys. dzieci z Ukrainy.

- Dzień Dziecka spędziliśmy razem wspólnie z polskimi i ukraińskimi dziećmi, gdzie mogliśmy usłyszeć o ich największych marzeniach. Tym największym to oczywiście, aby wojna skończyła się jak najszybciej - mówiła rzeczniczka prezydenta miasta Urszula Boublej. - Chcemy działać skuteczniej a od dziś nasze możliwości staną się większe. Wszystko dzięki temu, że zdobywamy nowego partnera UNICEF. Razem możemy zadbać o ochronę, zdrowie, edukację i przyszłość dla każdego dziecka w naszym mieście - dodała.

Memorandum podpisane

UNICEF (United Nations International Children's Emergency Fund), czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci podpisał w czwartek (4.08) memorandum o podjęciu współpracy z miastem Białystok. Dzięki współpracy otworzą się większe możliwości dotyczące pomocy ukraińskim dzieciom przebywającym w stolicy województwa podlaskiego.

- Jak wiadomo, środki miasta są dosyć ograniczone, mimo tego nie odmawialiśmy pomocy w żadnym elemencie - tłumaczył Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta Białegostoku. - W tej chwili znacznie się zwiększą możliwości związane z pomocą społeczną, czyli edukacją, ochroną zdrowia, a także integracją społeczności ukraińskiej ze społecznością Białegostoku. Mówimy tutaj o milionach, a nawet dziesiątkach milionów, konkretne kwoty paść nie mogą dlatego, że będzie to przedmiotem dalszych działań.

Po zakończeniu akcji, czyli mniej więcej za 8-10 miesięcy miasto podsumuje podjęte inicjatywy.

Koordynator UNICEF-u do spraw reagowania kryzysowego w Polsce dr Rashed Mustafa Sarwar spotkał się w ubiegłym miesiącu z prezydentem Białegostoku. Podczas tego spotkania włodarz miasta przedstawił mu sytuację, a UNICEF ruszył z pomocą.

- Dzisiaj mamy pierwszy konkretny krok, a więc podpisanie memorandum. Myślę, że będzie to z korzyścią przede wszystkim dla społeczności ukraińskiej w Białymstoku, jak również dla budżetu - zaznaczył Truskolaski.

- To przyjemność powrócić tu. Białystok to 14. miasto w Polsce, w którym jesteśmy i podpisujemy umowy. Obszary takie jak zdrowie i edukacja są bardzo ważne, natomiast chciałbym szczególnie podkreślić obszar integracji, ponieważ zależy nam na tym, aby uchodźcy czuli, że są mile widziani i mogli podejmować decyzje, co do swojej przyszłości - podkreślił dr Rashed Mustafa Sarwar. - Bardzo się cieszę, że wypłyniemy na szerokie wody i będziemy mogli "dać czadu" również w Białymstoku - dodał.

Od 65 lat działają w Polsce

UNICEF jest aktywny w 190 krajach całego świata, gdzie szczególnie dba o dobro dzieci i ich rodziców.

- W tych krajach są największe konflikty na świecie. Ale są to konflikty, o których już się w mediach nie mówi, bo nie są tak spektakularne, ale my tam jesteśmy i działamy od ponad 75 lat. Polski komitet UNICEF funkcjonujemy w Polsce od 65 lat. Ja kieruje nim od 15 lat i jesteśmy jednym z 34 komitetów narodowych, który może świadczyć pomoc na zewnątrz. To znaczy, że od 2002 r. Polska, która po zmianach systemowych, została uznana za kraj wysoko rozwinięty, my budujemy to finansowanie na zewnątrz - poinformował Marek Krupiński, Dyrektor Generalny Komitetu Narodowego UNICFE Polska.

Jednym z założycieli UNICEF-u był Polak - dr Ludwik Rajchman.

- On zawsze mówił: "kiedyś nam pomagano, teraz my będziemy pomagać". Dzisiaj jesteśmy świadkami, w tej nadzwyczajnej sytuacji, w realizacji tego testamentu Ludwika Rajchmana - podsumował Marek Krupiński.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1161 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39