Czym jest mikrorachunek podatkowy?
Mikrorachunek podatkowy, a właściwie indywidualny rachunek podatkowy, to uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Został on uruchomiony wraz z początkiem 2020 roku. W jego ramach podatnik ma swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Na mikrorachunek można wpłacić także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych w PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia. Służy on tylko do wpłat podatku, zaś zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na ROR podatnika.
Ministerstwo Finansów poinformowało o pierwszych danych, jakie udało się zebrać od 1 stycznia 2020 roku. Jak się okazuje, indywidualny rachunek podatkowy cieszy się dużą popularnością. Odnotowano już 5,9 mln odwiedzin na stronie generatora oraz 2,4 mln wygenerowanych mikrorachunków.
Konieczne jest zapamiętanie, by w kontaktach z urzędem skarbowym posługiwać się tylko jednym, właściwym dla danego podatnika identyfikatorem podatkowym oraz wpłacanie podatków na mikrorachunek podatkowy wygenerowany dla tego identyfikatora. Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki temu swój numer można sprawdzić wielokrotnie w każdym czasie i miejscu. Wygenerowanie, jak i prowadzenie mikrorachunku jest całkowicie bezpłatne.
Jak wygląda numer mikrorachunku podatkowego?
Numer mikrorachunku można wygenerować na stronie podatki.gov.pl, np. tuż przed dokonaniem przelewu podatkowego. Jest on nadawany automatycznie, co oznacza, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Warto sprawdzać go wielokrotnie, zawsze generując ten sam numer mikrorachunku, który został nadany tylko jednemu podatnikowi czy płatnikowi i zawiera m.in. PESEL lub NIP.
Do wygenerowania mikrorachunku jest niezbędne podanie identyfikatora podatkowego, dlatego należy wcześniej upewnić się, który identyfikator ten jest właściwy dla danego podatnika czy płatnika.
PESEL jest ujęty w przypadku osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej lub niezarejestrowanych podatników VAT. Natomiast mikrorachunek zawiera NIP, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą lub jest się podatnikiem VAT albo też jest się płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne. Warto pamiętać, że NIP obowiązuje także w przypadku posiadania umowę o pracę i jednoczesnego zatrudniania niani lub ogrodnika, za których opłaca się składki ZUS.
Więcej informacji o mikrorachunku oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są dostępne na stronie podatki.gov.pl.
Uwaga, cyberoszuści atakują
Oszuści już wykorzystują okazję do kolejnych wyłudzeń. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku ostrzega przed fałszywymi SMS-ami z informacją o zadłużeniu na mikrorachunku podatkowym.
Przykładowy fałszywy SMS (pisownia oryginalna): "Twój indywidualny rachunek podatkowy wykazuje obciazenie w kwocie 6.18 PLN. Prosimy splacic zadluzenie, aby uniknac egzekucji. https: //oplata-zaleglosci.eu/2".
- Krajowa Administracja skarbowa nie jest nadawcą tych wiadomości. Wiadomości tego typu są fałszywe i zawierają link, który może być niebezpieczny - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Otwieranie linków zamieszczonych w takich wiadomościach oraz wysyłanie odpowiedzi do nadawcy może spowodować przekazanie danych nieuprawnionym osobom.
ewa.r@bialystokonline.pl