Wnioski o głosowanie przez pełnomocnika należy wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu do najbliższego czwartku. Nieco więcej czasu na załatwienie formalności mają natomiast wyborcy, którzy chcą zagłosować poza miejscem zameldowania.
Wyborcy, którzy podczas wyborów parlamentarnych nie będą przebywać w miejscu zameldowania do 4 października mogą dopisać się do spisu wyborców w miejscu, gdzie będą w tym dniu przebywać. Wniosek można złożyć we właściwym urzędzie gminy.
Wyborcy, którzy podczas wyborów parlamentarnych będą przebywać za granicą, do 6 października mogą dopisać się do spisu wyborców u właściwego konsula. Zamiar głosowania w lokalu wyborczym za granicą może być zgłoszony ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej (ewybory.msz.gov.pl). Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania oraz miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców.
Innym rozwiązaniem - umożliwiającym głosowanie w każdym lokalu wyborczym, w kraju i za granicą - jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy w miejscu zameldowania. Wniosek w tej sprawie można złożyć pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. Ważne, by zdążyć z pobraniem zaświadczenia do ostatniego dnia pracy urzędów przed wyborami, czyli do 7 października.
Według danych Państwowej Komisji Wyborczej do tej pory zaświadczenie pobrało prawie 28 tysięcy osób.